LAJMI I FUNDIT:

Tifozët assesi të pajtohen me atë që Henry ka thënë për Mbappen

Tifozët assesi të pajtohen me atë që Henry ka thënë për Mbappen

Thierry Henry ka ngjallur reagimin mes fansave në internet pasi dha opinionin e tij se ku renditet Kylian Mbappe në mesin e disa prej lojtarëve të mëdhenj që kanë luajtur për Paris Saint-Germain, me disa mbështetës që madje e cilësuan qëndrimin e tij si “të turpshëm”.

Ishte një natë e thartë në Parc des Princes për sulmuesin, i cili, në atë që pritet të jetë ndeshja e tij e fundit në Ligën e Kampionëve për PSG-në, pësoi një humbje 1-0 (2-0 në total) nga Borussia Dortmund – duke i shuar shpresat e tij për të arritur në finale dhe për të fituar një medalje të Ligës së Kampionëve.

Ndërsa shumë nga yjet më të mëdhenj të botës shpesh gjykohen nga sa tituj kanë fituar, ish-ylli i Arsenalit Henry u pyet nga Kate Abdo në CBS Sports se ku renditet Mbappe në mesin e disa prej lojtarëve më të mëdhenj që kanë veshur fanellën e PSG-së. Legjenda franceze u përgjigj: “Ah, nuk është as një diskutim”.

Mbappe ia ka sugjeruar Real Madridit zëvendësuesin e Modricit
Lexo po ashtu Mbappe ia ka sugjeruar Real Madridit zëvendësuesin e Modricit

Abdo pyeti përsëri: “Numri një? Lojtari më i madh që ka luajtur ndonjëherë për PSG-në?”.

“Po. Për mua po”. Ai shtoi: “Ky është padyshim mendimi im.  Por, për mua Kylian Mbappe, ndikimi që ka pasur në të gjithë botën, ai do të futet në mesin e lojtarëve më të mirë për Paris Saint-Germain”.

“Për mua, ai (Mbappe) do të jetë më i miri. Njerëzit mund të thonë Andrea Pirlo, George Weah, disa njerëz mund të thonë lojtarë të tjerë. Por për mua, Mbappe ishte më i miri në Paris Saint-Germain”, vazhdoi Henry.

Por, disa tifozë nuk janë pajtuar me mendimin e Henryt, duke vënë në dukje futbollistë të tjerë legjendar që kanë luajtur për klubin, duke përfshirë Neymar dhe Zlatan Ibrahimovic.

Një fans shkroi në X (ish-Twitter): “Sa e turpshme të rrënjoset në paragjykimet më të dukshme!”.

Disa madje pretenduan se Henry kishte treguar mungesë respekti ndaj Ibrahimovic, i cili shënoi 156 gola në 180 paraqitje në të gjitha garat për klubin parisien.

“Neymar dhe Zlatan janë para e dukshme” shkroi njëri. Një tjetër shtoi: “Më falni, por është Zlatan”.

Henry pohoi gjithashtu se Mbappe kishte një lojë të vështirë duke luajtur në pozicionin e sulmuesit qendror, një rol në të cilin ai mund të përdoret nëse ai do të transferohej në Madrid, me Carlo Ancelottin që tashmë kishte një sërë anësorë të klasit botëror duke përfshirë Vinicius Junior dhe Rodrygon. /Telegrafi/

Tifozët janë kritikuar për marrjen e Henrit, me disa që pretendojnë se mendimi i tij ishte 'i turpshëm'