LAJMI I FUNDIT:

Thirrja e Putinit për më shumë trupa tregon se Rusia është ‘në telashe’ në Ukrainë, thotë gjenerali amerikan në pension

Thirrja e Putinit për më shumë trupa tregon se Rusia është ‘në telashe’ në Ukrainë, thotë gjenerali amerikan në pension

Thirrja e presidentit rus Vladimir Putin për më shumë trupa në mes të luftës së vendit të tij në Ukrainë tregon se ushtria e tij është “në telashe”.

Reklama

Kështu ka thënë të shtunën gjenerali në pension i ushtrisë amerikane Mark Hertling, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, Putini nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, duke shpresuar për një fitore të shpejtë kundër fqinjit të tij të Evropës Lindore.

Megjithatë, ushtria e tij, e cila është goditur nga një mori çështjesh muajt e fundit, u përball me një përpjekje më të fortë se sa pritej për mbrojtje nga Ukraina.

Dhe gjashtë muaj më vonë, ushtria ukrainase, e përforcuar nga ndihma ushtarake nga aleatët, përfshirë Shtetet e Bashkuara, i detyroi trupat e Moskës të tërhiqen në pjesët më lindore të Ukrainës, ku luftimet vazhdojnë pa një fund të qartë në horizont.

Madje, Rusia ka dështuar kryesisht në arritjen e ndonjërit prej objektivave të saj gjatë pushtimit dhe raportet janë shfaqur se një numër i madh i trupave të saj ose janë vrarë gjatë luftimeve – dhe shumë prej atyre që mbeten thuhet se nuk kanë motivim, përvojë ose udhëheqje të fortë.

Plani i Rusisë për të zgjeruar forcat e saj të armatosura nuk ka gjasa të ketë ndikim në luftën në Ukrainë - thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar
Lexo po ashtu Plani i Rusisë për të zgjeruar forcat e saj të armatosura nuk ka gjasa të ketë ndikim në luftën në Ukrainë - thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar

Kështu, në përpjekjen e fundit për të rritur numrin e luftëtarëve, Putin urdhëroi ushtrinë ruse të shtonte 137,000 trupa të reja, që do ta çonte numrin total në 1.15 milionë.

Dekreti do të hyjë në fuqi më 1 janar dhe ka të ngjarë të mbështetet te vullnetarët.

Në këtë drejtim, Hertling, gjatë një paraqitje në CNN, tha se urdhri është një shenjë e keqe për perspektivat e Rusisë për të arritur fitoren në Ukrainë.

“Kjo tregon se ata janë në telashe”, citohet të ketë thënë ai.

Sipas shkrimit në fjalë, Rusia kërkon që të gjithë meshkujt e moshës 18 deri në 27 vjeç të shërbejnë të paktën një vit në ushtri, por shumë e shmangin këtë për arsye shëndetësore ose për të shkuar në kolegj.

Dhe ndërsa ushtria ruse ngec në Ukrainë, Kremlini muajt e fundit ka bërë disa përpjekje për të gjetur rekrutë të rinj.

Rusia madje ka ofruar bonuse “fitimprurëse” në para për vullnetarët që luftojnë në Ukrainë, raportoi inteligjenca britanike në fillim të këtij muaji. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Forcat ruse dështojnë ta pushtojnë qytetin e Donetskut

Forcat ruse dështojnë ta pushtojnë qytetin e Donetskut

Evropa
Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?

Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?

Evropa
Sunak pas takimit me Bidenin: Putini duhet ta dijë se nuk do të heqim dorë prej Ukrainës

Sunak pas takimit me Bidenin: Putini duhet ta dijë se nuk do të heqim dorë prej Ukrainës

Evropa
Sulm i përgjakshëm në Afganistan

Sulm i përgjakshëm në Afganistan

Azia
Pamje rrëqethëse nga Franca, emigranti sirian ther me thikë fëmijën në karrocë – gruaja që ishte me të tentoi ta mbrojë me trup

Pamje rrëqethëse nga Franca, emigranti sirian ther me thikë fëmijën në karrocë – gruaja që ishte me të tentoi ta mbrojë me trup

Evropa
Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori