LAJMI I FUNDIT:

Tetë galaktikët e Perezit, disa u blenë e disa jo – Mësoni historitë më interesante të presidentit me blerjet e lojtarëve (Foto)

Tetë galaktikët e Perezit, disa u blenë e disa jo – Mësoni historitë më interesante të presidentit me blerjet e lojtarëve (Foto)

Joaquin Sanchez, ylli i Kombëtares spanjolle dhe legjenda e Betisit ditë më parë në një intervistë zbuloi faktin që Real Madridi disa herë kanë provuar ta bindin që të kthehet në një ‘Galaktikë’.

Reklama

‘Galaktikë’ e Florentino Perezit lindën në kohën ku ai bashkoi në një skuadër yje si Ronaldo, Zinedine Zidane, Luis Figo e David Beckham.

Real Madridi njihet si skuadra që gjithmonë mbanë yjet më të mëdha, por disa se si i ka blerë dhe si ka dështuar janë histori në vete.

Nga blerja e Luis Figos nga një rival si Barcelona dhe dështimet për blerjet e lojtarëve si Kun Aguero e David Silva janë histori në vete, transmeton Telegrafi.

Më poshtë mund t’i gjeni tetë rastet më interesante që i ka zbuluar gazeta spanjolle Marca.

Luis Figo (2000)

Luis Figo ishte premtimi i Florentino Perezit për t’i fituar zgjedhjet për president të Real Madridit.

Ai e kishte kryer marrëveshjen me lojtarin në atë kohë para se të zgjidhej president.

Madje ishte vendosur klauzolë që nëse nuk fiton Perez do ta paguante agjentin dhe lojtarin për një vit.

Perez u bë president, Figo erdhi te Reali. Pjesa tjetër vetëm histori dhe trofe.

Zinedine Zidane (2001)

Galaktiku i radhës do të ishte Zinedine Zidane me të cilin u morrin vesh ditën e fundit të afati të verës, që pas një viti të vinte te Reali.

Florentino Perez e takoi Zidanen në Monako në një mbrëmje të organizuar nga UEFA. Nuk kishte kohë ta mbyllte atë ditë blerjen dhe u morën vesh që të ndodh pas një vitit.

Ronaldo (2002)

Real Madridi kishte arritur pothuajse marrëveshje me Ronaldon, por Perez për të qenë i sigurt kishte marrë jahtin e tij dhe kishte shkuar ta takonte personalisht presidentin e Interit, Massimo Moratti, të cilin e bindi për 90 minuta.

Ishte 22 gushti dhe duheshin edhe nëntë ditë që ta bindnin brazilianin. Perez ia doli.

Beckham (2003)

Marrëveshja u arrit me faza. Së pari në shkollë, pastaj në shtëpi, e në fund edhe me Alex Fergusonin.

Barcelona ishte shumë e interesuar për Beckhamin, por Perez tha ‘kurrë, kurrë, kurrë’ dhe muaj më vonë lojtari nënshkroi.

Joaquin (2004)

Nuk është sekret që Perez e donte në skuadër yllin e Betisit, Joaquin.

Për ta bindur kishte angazhuar sulmuesin Raul, për të biseduar për një marrëveshje eventuale.

Joaquin nuk i donte shumë taktikat dhe afatet, dhe për këtë refuzoi shumë oferta, edhe atë të Perezit.

Benzema (2009)

Nëse do të ishte e nevojshme, Perez shkonte edhe në shtëpi të lojtarëve. Ai shkoi te shtëpia e Karim Benzemas për të arritur marrëveshje.

Ai ishte në Lion dhe arriti marrëveshje me lojtarin që në qershor të vitit 2009.

Kun Aguero (2011)

Perez nuk e ka fshehur kurrë admirimin për Kun Agueron. Gjatë një derbi të Madridit ai tentoi ta bindë lojtarin që të largohet nga Atletico për Real Madridin.

Gjatë bisedës ai i ofroi një fanellë të Reali duke i thënë se sa bukur duket në të bardha. Atletico e kuptoi dhe bllokoi gjithçka.

David Silva (2012)

Pasi dështoi me Agueron, e njëjta gjë i ndodhi edhe me David Silvan e Manchester Cityt. Perez i kërkoi një foto për nipërit e tij, por Silva e kuptoi menjëherë ‘trikun’ dhe e refuzoi me mirësi, duke e refuzuar edhe fanellën e Real Madridit. /Telegrafi/