LAJMI I FUNDIT:

Te Zvicra nuk janë të lumtur që do të luajnë në Serbi ndeshjen ndaj Bjellorusisë

Te Zvicra nuk janë të lumtur që do të luajnë në Serbi ndeshjen ndaj Bjellorusisë

Kualifikimet për Kampionatin Evropian euro 2024 do të fillojnë në muajin mars.

Përfaqësuesja e Zvicrës është në grup me Rumaninë, Kosovën, Izraelin, Bjellorusinë dhe Andorran.

Në ndeshjen e parë helvetikët do të përballen në udhëtim me Bjellorusinë, përfaqësuese që e ka të ndaluar t’i zhvilloj ndeshjet në terrenin vendas nga UEFA.


Bjellorusia ka vendosur që duelet si vendas t’i zhvilloj në Serbi në stadiumin Stadion Karadorde në Novi Sad.

Kjo gjë nuk po i pëlqen zviceranëve duke marrë parasysh historinë e ndeshjeve mes tyre dhe Përfaqësueses serbe.

Përplasjet mes futbollistëve shqiptarë të Zvicrës dhe futbollistëve serbë në fushën e futbollit janë të njohura nga dy Botërorët e fundit.

Kjo është arsyeja pse SFV ndërhyri në UEFA dhe kërkoi që ndeshja të zhvendosej në një vend tjetër për ndeshjen kundër Bjellorusisë.

Mirëpo, shtëpia më e madhe e futbollit evropian nuk i është përgjigjur kësaj, ndonëse edhe federata serbe e ka votuar.

“Zëri ynë nuk u dëgjua, përkundër që bëmë një kërkesë në UEFA”, ka thënë shefi i komunikimit të SFV, Adrian Arnold për ‘Blick’.

Ndërkohë drejtori i përfaqësueses zvicerane, Pierluigi Tami ka thënë se duhet të fokusohen vetëm te futbolli dhe nuk duhet të mendojnë për gjerat tjera.

Ndeshja do të zhvillohet më 25 mars dhe shënon fillimin e kualifikueseve për Kampionatin Evropian Euro 2024. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Premier League
Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Përfaqësueset
Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

La Liga
Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Serie A
Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori