LAJMI I FUNDIT:

Të dielën në Selanik do të mbahet mesha hyjnore e parë në gjuhën shqipe

Të dielën në Selanik do të mbahet mesha hyjnore e parë në gjuhën shqipe

115 vjet pas meshës së parë në gjuhën shqipe për ortodoksët shqiptarë nga At Fan Noli në Boston të Shteteve të Bashkuara, një tjetër meshë në shqip do të mbahet jashtë Shqipërisë e pikërisht në Selanik të Greqisë.

Reklama

Të dielën, në Kishën e Shën Konstandinit dhe Shën Elenës, besimtarët ortodoksë vendosin një gur të rëndësishëm në kulturën jo vetëm të besimit të tyre, por të jetesës dhe gjithë kulturës shqiptare në fqinjin jugor të Shqipërisë.

Mbajtja e meshës së parë në gjuhën shqipe në Selanik është bërë e ditur nga komuniteti shqiptar i Selanikut. Në të njëjtin njoftim informohet se ka qenë një kërkesë e këtij komuniteti që është miratuar nga Autoritetet përkatëse të Kishës ortodokse në Greqi për të mbajtur Meshën e parë hyjnore në gjuhën shqipe në Selanik të Greqisë.

32 vjet pas emigrimit masiv në Selanik pas rreth 55 vitesh izolimi të plotë të Shqipërisë, komuniteti shqiptar arrin të plotësojë kuadrin e jetesës së tij në Selanik, sipas të drejtash që legjislacioni europian i njeh.

Ish ministri i jashtëm Nikos Kocias citoi një numër prej rreth 1 milionë votues shqiptarë disa vite më parë kur diskutohej çështja e emrit të Maqedonisë së Veriut, ndërsa shifrat zyrtare janë nën këto kuota.

Faktorizimi i elementit shqiptar në Greqi ka ardhur në rritje referuar kontributit të tyre në jetën dhe ekonominë e vendit, në të njëjtën kohë që ka zbuluar nënshtresat e shqipes së folur në popullsinë arvanitase. /rtsh/


Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq në takim me Escobarin dhe Lajçakun kërkon formimin e Asociacionit

Vuçiq në takim me Escobarin dhe Lajçakun kërkon formimin e Asociacionit

Lajme
​Hovenier rithekson nevojën për depërshkallëzim në veri

​Hovenier rithekson nevojën për depërshkallëzim në veri

Politikë
Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Lajme
Analistët shqiptarë e serbë: Propozimi i Perëndimit do ta nxirrte veriun nga kriza

Analistët shqiptarë e serbë: Propozimi i Perëndimit do ta nxirrte veriun nga kriza

Lajme
Dëshmitari thotë se serbi i akuzuar ishte në krye të paramilitarëve që kishin kryer krime lufte dhe se ia vrau djalin e axhës

Dëshmitari thotë se serbi i akuzuar ishte në krye të paramilitarëve që kishin kryer krime lufte dhe se ia vrau djalin e axhës

Drejtësi
Funksionalizohet E-Kiosku në Mitrovicën e Veriut

Funksionalizohet E-Kiosku në Mitrovicën e Veriut

Komunat
Kalo në kategori