LAJMI I FUNDIT:

Tavecchio: Pezullimi i serishëm i Serie A do të ishte më keq sesa fundi i botës

Tavecchio: Pezullimi i serishëm i Serie A do të ishte më keq sesa fundi i botës

Ish-presidenti i FIGC, Carlo Tavecchio ka paralajmëruar se pezullimin i Serie A nëse rastet e COVID-19 vazhdojnë të rriten do të ishte më keq sesa apokalipsi (fundi i botës) për këtë sport.

Reklama

Tani janë 26 lojtarë në Serie A që janë pozitivë për Coronavirus, duke përfshirë 17 në Genoa dhe katër në Inter.

Komisioni disiplinor ende nuk ka dhënë verdiktin e tij për Napolin, i cili mund të ndëshkohet me një humbje 3-0 plus një dënim me një pikë për mos marrjen pjesë në ndeshjen e tyre me Juventusin, pasi ka një debat nëse autoriteti lokal shëndetësor ASL duhet të kishte të drejt mbi protokollin ekzistues të Serie A.

Nuk ka detajet publike për ndeshjen Juventus – Napoli, Zonja e Vjetër pritet të fitojë ndeshjen me rezultat zyrtar
Lexo po ashtu Nuk ka detajet publike për ndeshjen Juventus – Napoli, Zonja e Vjetër pritet të fitojë ndeshjen me rezultat zyrtar

“Ekziston një protokoll që u miratua nga të gjitha autoritetet dhe është i vlefshëm për situata të ndryshme”, ka thënë fillimisht Tavecchio për Radio Kiss Kiss.

“Me sa di unë, kishte gjithashtu një marrëveshje midis klubeve që ata do të vazhdonin të luanin, edhe nëse skuadrat zvogëloheshin ndjeshëm nga rastet”.

“Autoritetet lokale duhet të vijnë në përputhje ose të paktën të punojnë me autoritetin qendror të shtetit. Nëse Serie A do të pezullohej përsëri, do të ishte më keq sesa apokalipsi për sportin në këtë vend”, përfundoi ish-presidenti.

Serie A diskuton për planin B në rast se rrezikohet përfundimi i edicionit 2020-21
Lexo po ashtu Serie A diskuton për planin B në rast se rrezikohet përfundimi i edicionit 2020-21

Ka pasur një rritje në rastet e COVID-19 në Itali gjatë javëve të fundit, me 3,376 raste të reja në 24 orë dhe 22 vdekje.

Sidoqoftë, kjo është gjithashtu dukshëm më pak se kulmi në vendet e tjera që po hyn në valën e dytë, për shembull Anglia, Spanja dhe Gjermania. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

La Liga
Xavi i përgjigjet akuzave ndaj Barcelonës për ryshfet

Xavi i përgjigjet akuzave ndaj Barcelonës për ryshfet

La Liga
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Nga Ibrahimovic te Toure dhe Gotze, lojtarët që dështuan nën drejtimin e Pep Guardiolës

Nga Ibrahimovic te Toure dhe Gotze, lojtarët që dështuan nën drejtimin e Pep Guardiolës

Ndërkombëtare
Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Ligat tjera
Kalo në kategori