LAJMI I FUNDIT:

Tahiri: Reforma zgjedhore është e nevojshme për një demokraci të shëndoshë

Tahiri: Reforma zgjedhore është e nevojshme për një demokraci të shëndoshë

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, njëherit kryetar i Komisionit për Reformën Zgjedhore, Abelard Tahiri ka thënë se për një demokraci të shëndoshë në karakter, është nevojë e kohës që kjo reformë zgjedhore t’i nxjerrë zgjidhjet më të mira, për të mundësuar zgjedhjet më demokratike edhe si procedurë edhe si përmbajtje.

“Do të punojmë bashkë me të gjitha grupet dhe subjektet politike dhe së bashku do angazhohemi për t’i përmbushur këto nevoja”, ka thënë Tahiri.

Postimi i plotë:

Në përgjegjësinë e Kryetarit të Komisionit për Reformën Zgjedhore, së bashku me anëtarët e grupeve parlamentare të Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe me pjesëmarrjen e Shefit të BE-së në Kosovë, Ambasadorit Tomas Szunyog, sot vazhduam punën për të adresuar reformën zgjedhore, duke synuar që të përmbushim rekomandimet e Bashkimit Evropian dhe standardet më të mira elektorale të demokracive perëndimore.

Për një demokraci të shëndoshë në karakter, përgjegjëse për nga detyra, llogaridhënëse për nga tipari dhe cilësore për nga përfaqësimi, është nevojë e kohës që kjo reformë zgjedhore t’i nxjerrë zgjidhjet më të mira, për të mundësuar zgjedhjet më demokratike edhe si procedurë edhe si përmbajtje.

Do të punojmë bashkë me të gjitha grupet dhe subjektet politike dhe së bashku do angazhohemi për t’i përmbushur këto nevoja. Ky imperativ është një prej proceseve më të rëndësishme në konsolidimin e mëtejmë të demokracisë tonë shtetërore e politike. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Mbeti më shumë se gjysmë ore në ajër me aeroplanin e tij, Pacolli akuzon Autoritetin e Aviacionit Civil të Kosovës

Mbeti më shumë se gjysmë ore në ajër me aeroplanin e tij, Pacolli akuzon Autoritetin e Aviacionit Civil të Kosovës

Lajme
​Shtrenjtimi i kurbanit nuk ndalon besimtarët ta kryejnë obligimin e tyre fetar

​Shtrenjtimi i kurbanit nuk ndalon besimtarët ta kryejnë obligimin e tyre fetar

Lajme
Pacolli: E papranueshme që Edi Rama të vijë për vizitë në Kosovë dhe Kurti të mos ketë kohë për një takim

Pacolli: E papranueshme që Edi Rama të vijë për vizitë në Kosovë dhe Kurti të mos ketë kohë për një takim

Politikë
Osmani në Zvicër takohet me presidentin e Malit të Zi - diskutojnë për rëndësinë e aleancave dhe koordinim mes dy shteteve

Osmani në Zvicër takohet me presidentin e Malit të Zi - diskutojnë për rëndësinë e aleancave dhe koordinim mes dy shteteve

Lajme
Kurban Bajrami të dielën, BIK njofton se në sa ora falet namazi

Kurban Bajrami të dielën, BIK njofton se në sa ora falet namazi

Lajme
Hehir: Deklarata e Hillit, shembulli i fundit i qëndrimeve të tija pro-serbe

Hehir: Deklarata e Hillit, shembulli i fundit i qëndrimeve të tija pro-serbe

Lajme
Kalo në kategori