LAJMI I FUNDIT:

Sulmohet Ambasada e Kubës në Washington DC – mediat sjellin detajet dhe reagimet

Sulmohet Ambasada e Kubës në Washington DC – mediat sjellin detajet dhe reagimet

Një person ka sulmuar Ambasadën e Kubës në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, Washington DC – me dy kokteje molotovi.

Kjo është bërë e ditur nga ministri i Jashtëm kuban, Bruno Rodriguez Parrilla, i cili ka theksuar se për fat të mirë, askush nuk është lënduar, përcjell Telegrafi.

Siç bëhet e ditur më tej, sulmi ndodhi natën e së dielës, pak orë pasi lideri kuban Miguel Diaz-Canel, u kthye në ishull, pasi mori pjesë në ngjarjet e Kombeve të Bashkuar në New York, javën e kaluar.

Askush nuk mori përgjegjësinë për sulmin, i cili nuk shkaktoi dëme apo viktima të konsiderueshme, sipas zyrtarëve kubanë, megjithëse Havana shpejt ia hodhi fajin mërgimtarëve kubanë në SHBA.

“Grupet anti-kubane i kthehen terrorizmit kur ndihen të pandëshkueshëm, diçka për të cilën Kuba i ka paralajmëruar vazhdimisht autoritetet amerikane”, tha Rodriguez në X, i njohur më parë si Twitter.

Dalja e liderit kuban javën e kaluar në OKB u prit me demonstrata nga kundërshtarët e qeverisë komuniste në Havanë të themeluar nga Fidel Castro.

Dhe këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha të hënën se SHBA-ja e dënoi ashpër sulmin e raportuar.

“Ne jemi në kontakt me zyrtarët e ambasadës kubane dhe autoritetet e zbatimit të ligjit për të siguruar një hetim të përshtatshëm dhe në kohë, si dhe për të ofruar mbështetjen tonë për përpjekjet e ardhshme mbrojtëse”, ka thënë ai në një deklaratë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
BE-ja miraton ligjin për të

BE-ja miraton ligjin për të "restauruar" 20 për qind të tokës dhe detit të bllokut deri në fund të dekadës

Evropa
Kalo në kategori