LAJMI I FUNDIT:

Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre”

Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre”

Në një intervistë për televizionin shtetëror, një banor i Isfahanit i përshkroi shpërthimet në orët e para të mëngjesit si “asgjë më shumë fishekzjarre”.

Dhe ky përshkrim tregon se Irani, me gjasë, ka dashur që të minimizojë ndikimin e sulmit të fundit nga Izraeli.


Ky vlerësim mund të nxirret edhe nga fakti se një zyrtar i lartë iranian i tha Reuters se Teherani nuk planifikonte një përgjigje tani, përcjell Telegrafi.

“Hakmarrja” e Izraelit ndaj Iranit – të gjitha zhvillimet, minutë pas minute
Lexo po ashtu “Hakmarrja” e Izraelit ndaj Iranit – të gjitha zhvillimet, minutë pas minute

Mediat iraniane duket se kanë minimizuar rëndësinë e sulmeve, gjithashtu.

Në deklaratat zyrtare, pothuajse nuk përmendej se Izraeli – ose siç thotë zakonisht “entiteti sionist” – qëndronte pas tij.

Televizioni shtetëror transmetoi analistë dhe ekspertë të tjerë, të cilët dukeshin të gjithë mospërfillës për shkallën e sulmit.

“Ka pasur një trillim të jashtëzakonshëm për të ekzagjeruar shkallën e incidentit”, citohet të ketë thënë agjencia “gjysmë zyrtare” e lajmeve ISNA.

Edhe presidenti iranian Ebrahim Raisi zgjodhi të mos e shkurtojë udhëtimin e tij në provincën qendrore të Semnanit, duke treguar se vendi nuk ishte në gatishmëri të lartë.

Ndërkohë siç vlerësojnë ekspertët, reagimi i Iranit dukej gjithashtu se sinjalizonte se nuk dëshironte që “shkëmbimi” të shkonte më tej.

Ministri ekstremist izraelit e përshkruan me një fjalë sulmin e Izraelit ndaj Iranit
Lexo po ashtu Ministri ekstremist izraelit e përshkruan me një fjalë sulmin e Izraelit ndaj Iranit

“Kjo duket se tregon se Irani po kërkon të minimizojë ndikimin e sulmit dhe ndoshta të zbresë përsëri në shkallën e përshkallëzimit nga këtu”, ka thënë Jonathan Lord, kreu i programit të sigurisë në Lindjen e Mesme në “Center for a New American Security”, një institut amerikan.

Ndryshe, sulmi i dukshëm ishte i fundit në një raund veprimesh të nisura nga vrasja e shtatë oficerëve iranianë në një sulm në një kompleks të ambasadës në Damask, që ka ngjallur frikën e një konflikti më të gjerë rajonal që rrjedh nga lufta në Gaza.

Edhe pse Izraeli nuk e ka pranuar kurrë se ishte pas sulmit të 1 prillit, Irani lëshoi një valë qindra dronësh dhe raketash në përgjigje që u shmang me sukses nga mbrojtja ajrore e Izraelit dhe aleatëve të tij.

"Iranianët janë shumë të frikësuar"
Lexo po ashtu "Iranianët janë shumë të frikësuar"

Në anën tjetër, ushtria izraelite dhe ministritë e jashtme refuzuan të komentojnë dhe nuk pati deklarata të menjëhershme publike nga politikanë të lartë, përveç ministrit të linjës së ashpër të sigurisë, Itamar Ben Gvir, i cili dërgoi mesazhin me një fjalë “I dobët!” në platformën e mediave sociale X.

Por siç vë në pah Reuters, Izraeli ka një traditë të gjatë të mbajtjes së paqartësisë mbi çështje si armët bërthamore dhe operacionet e inteligjencës dhe heshtja dukej se ishte pjesë e mesazheve të tij. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
SHBA do të heqë

SHBA do të heqë "ngrirjen e shitjeve të armëve sulmuese" në Arabinë Saudite?

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Botë
Kalo në kategori