LAJMI I FUNDIT:

Sulmet me raketa ndërmjet Izraelit dhe Palestinës i “përjetuan” edhe elefantët – shihni se si ata i mbronin të vegjlit e tyre

Sulmet me raketa ndërmjet Izraelit dhe Palestinës i “përjetuan” edhe elefantët – shihni se si ata i mbronin të vegjlit e tyre

Ndërsa alarmet e sulmeve ajrore ulërinin mbi kokat e tyre, një grup elefantësh femra në një kopsht zoologjik në Izrael u mblodhën së bashku për të mbrojtur një të vogël të tyre nga rreziku.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet e momentit të jashtëzakonshëm tregojnë pesë elefantë të rritur që lëvizin për të bërë një rreth mbrojtës rreth të voglit të tyre Pele ndërsa sirenat filluan të ulërinin, duke mbajtur formacionin ndërsa shpërthimet mund të dëgjohen në sfond.

Videoja u postua në mediat sociale nga Ramat Gan Safari në Tel Aviv të premten, mes një shpërthimi të tensioneve midis Izraelit dhe Hamasit që rezultoi në vdekjen e të paktën 248 Palestinezëve dhe 12 njerëzve në Izrael.

Një sjellje e tillë e tyre është ‘shumë normale’ për elefantët, shpjegoi kujdestari i kopshtit zoologjik Guy Kfir, megjithëse në përgjigje të kërcënimeve shumë të ndryshme.

“Kur ata ndiejnë rrezik, ata mbledhin të vegjlit e tyre në qendër, i rrethojnë ata dhe veprojnë si një lloj mburoje”.

Këto pamje të rralla vijnë pas një konflikti 11-ditor midis Izraelit dhe Hamasit, grupit militant dhe politik që qeveris në Gaza.

Konflikti i fundit ka lënë pas një shkatërrim të madh në Gaza, duke përfshirë qindra shtëpi që janë shkatërruar plotësisht dhe shumë të tjera që janë dëmtuar rëndë, sipas KB.

Luftimet u ndalën në mënyrë të brishtë të premten, kur një armëpushim u ra dakord pas presionit nga Shtetet e Bashkuara dhe të tjerëve.

Tensionet mbeten të larta, megjithatë, me policinë izraelite që shoqëroi më shumë se 250 vizitorë hebrenj të dielën në një vend të shenjtë në Jerusalem, ku përplasjet midis policisë dhe protestuesve palestinezë ndihmuan në ndezjen e konfliktit më të fundit. /Telegrafi/