LAJMI I FUNDIT:

Sulltani i Bruneit feston 50 vjetorin e ardhjes në pushtet si njeriu më i pasur në botë: Ai po shëtitet me karrocën e larë në flori, kurse festa po zhvillohet në pallatin me 1800 dhoma (Video)

Sulltani i Bruneit feston 50 vjetorin e ardhjes në pushtet si njeriu më i pasur në botë: Ai po shëtitet me karrocën e larë në flori, kurse festa po zhvillohet në pallatin me 1800 dhoma (Video)

Sulltani i Bruneit ka festuar 50-vjetorin e ardhjes në pushtet në vendin e pasur me naftë në pjesën juglindore të Azisë, duke u vozitur me karrocën e punuar me flori deri në pallatin e tij gjigant.

Dhjetëra mijëra qytetarë kishin dalë në rrugët e kryeqytetit Bandar Seri Begvana, duke valëvitur flamuj të sulltanit dhe filmonin paradën e sulltanit Hashanal Bolkiah me telefona të mençur, që konsiderohet si njeriu më i pasur në botë, që së bashku me gruan e tij po qëndronte i ulur në karrocën të cilën e tërhiqnin përcjellësit e tij, transmeton Telegrafi.


Orkestrat e muzikës popullore ka marrë pjesë në ceremoninë luksoze, për nderë të mbretit të dytë më të vjetër në botë që ka qëndruar më së shumti në pushtet. Kjo festë do të zgjasë për plotë dy javë.

Pas abdikimit të babait të tij në vitin 1967, Hashanal Bolkiah sundon në këtë vend tropikal në Gadishullin Malaj, në veri të ishullit Borne që ka rezerva të mëdha të naftës dhe gazit.

Ky sulltan miliarder, është pronar i zinxhirit të hoteleve Dorcheser Collection në të cilin bëjnë pjesë Plaza Athena dhe hotelet luksoze në Londër, Milano dhe Romë, Bel Air në Beverly Hillsdhe në Los Angeles.

Kjo festë ka qenë një ngjarje e rrallë që u ka dhënë rastin banorëve të Bruneit të shohin duke u zhvilluar evenimente të ndryshme, pasi për mbi 400 mijë banorë jeta e natës pothuajse nuk ekziston, pasi është i ndaluar konsumimi i alkoolit.

Pallati i sulltani me kupolë të punuar nga floriri është pallati më i madh në botë me afro 1800 dhoma, garazhe dhe qindra vetura. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Botë
Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Botë
BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Botë
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Evropa
SHBA thotë se ka biseduar me Izraelin rreth “afateve kohore” të operacioneve në Gaza

SHBA thotë se ka biseduar me Izraelin rreth “afateve kohore” të operacioneve në Gaza

Botë
Kalo në kategori