LAJMI I FUNDIT:

Suedia ndihmon ukrainasit me dhjetë tanke Leopard dhe sisteme kundërajrore

Suedia ndihmon ukrainasit me dhjetë tanke Leopard dhe sisteme kundërajrore

Suedia do të dërgojë deri në dhjetë tanke Leopard dhe sisteme kundërajrore në Ukrainë.

Reklama

Pajisjet ushtarake do të dorëzohen si pjesë e paketës së 11-të të mbështetjes së mbrojtjes dhe do të përfshijnë sistemet HAWK.

“Tanket suedeze përforcojnë kontributin e Leopard 2 që japin vendet e tjera evropiane”, njoftoi qeveria suedez, raporton skynews.

Lufta në numra gjatë një viti
Lexo po ashtu Lufta në numra gjatë një viti

“Koordinimi i mbështetjes është në vazhdim me partnerët ndërkombëtarë që dhurojnë Leopard 2 ose tanke të tjera”, shkruan më tutje në deklaratën e shtetit suedez.

Ministri i Mbrojtjes, Pal Jonson shtoi se lufta në Ukrainë ishte në një fazë intensive dhe Suedia “do të bënte gjithçka mundet për ta dërguar këtë (ndihmë ushtarake) sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale. /Telegrafi/