LAJMI I FUNDIT:

​Studentët kërkojnë liberalizim të vizave dhe trajtim të barabartë nga BE-ja

​Studentët kërkojnë liberalizim të vizave dhe trajtim të barabartë nga BE-ja

Lëvizja Studentore “Studime Kritikë dhe Veprim”, sot në datën kur shënohet ‘Dita e Evropës’, ka protestuar para zyreve të BE-së në Kosovë.

Reklama

Ata kanë mbajtur një aksion simbolik për t’i shfaqur pakënaqesitë e tyre në lidhje me mos liberalizimin e vizave nga Bashkimi Evropian për Kosovën.

Omer Kosumi nga kjo Lëvizje tha se studentët në Kosovë ndihen shumë të diskriminuar,  pasi ambasadat e vendeve evropiane po ua refuzojnë vizat edhe kur ata po pranohen në universitete të këtyre shteteve.

“Të vërteten e shpërblimit dhe ndëshkimit. Siç dihet pas 10 vite Kosova vazhdo të jetë e izoluar. Qëllimi i aksionit është për të shpreh shqetësimin për të studiuar në BE. Ka raste ku studentët pranohen ne universitete, por ambasada u’a refuzon vizën. Ajo që kërkojmë është trajtim i barabartë. Qëllimi tjetër është për të përçuar mesazhin që ne i kemi kryer detyrat e shtëpisë, por duhet t’i kryeni edhe ju. Duam që të jemi pjesë e Evropës, e jo të diskriminohemi”, tha ai./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Lajme
Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Lajme
Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Politikë
Shtëpia e Bardhë publikon raportin për numrin e ushtarëve amerikanë në Kosovë

Shtëpia e Bardhë publikon raportin për numrin e ushtarëve amerikanë në Kosovë

Lajme
Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Lajme
Shi e stuhi breshëri përfshijnë disa komuna të Kosovës

Shi e stuhi breshëri përfshijnë disa komuna të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori