Ministra të Jashtëm ndodhen në Bukuresht në një samit dy-ditor të NATO-s me anëtarët e saj.

Jens Stoltenberg ka mbajtur një konferencë për shtyp pas takimit teksa ka fol për pushtimin rus të Ukrainës gjersa pohoi se tregoi se si do të kryhet lufta.

“Unë mendoj se mesazhi kryesor është një paqe e qëndrueshme”, thotë ai.

Mënyra e vetme për ta arritur këtë është të sigurohet që agresori të mos fitojë, raporton bbc.

“Ajo që ne dimë është se shumica e luftërave përfundojnë në tryezën e negociatave, me shumë mundësi kjo do të përfundojë edhe në tryezën e negociatave”, thotë ai.

Reklama

“Mund të tingëllojë si një paradoks, por realiteti është se mënyra më e mirë për të arritur një paqe të qëndrueshme të qëndrueshme në Ukrainë është të ofrohet mbështetje ushtarake”, tha norvegjezi.

Reklama

Stoltenberg pyetet për të ardhmen e aspiratave të anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

Stoltenberg përgjigjet duke thënë se dera e NATO-s mbetet e hapur dhe ftesa janë dërguar edhe për Finlandën dhe Suedinë. /Telegrafi/