LAJMI I FUNDIT:

Statistika dhe kuriozitete për Italinë dhe Shqipërinë para përballjes së madhe në Euro 2024

Statistika dhe kuriozitete për Italinë dhe Shqipërinë para përballjes së madhe në Euro 2024

Shqipëria dhe Italia sot përballen në “Signal Iduna Park” të Dortmundit nga ora 21:00 në kuadër të xhiros së parë të Grupit B për Euro 2024.

Ka statistika dhe kuriozitet mjaftë interesante të Italisë dhe Shqipërisë, që ia vlen të përmenden.

Italia po paraqitet në Kampionatin Evropian për herën e tetë rresht, pasi kishin dështuar të kualifikoheshin për Evropianin e vitit 1992.


Do të jetë ndeshja e tretë e Italisë në qytetin e Dortmund, që duhet thënë se i sjell fat. Në stadiumin që zhvillohet sonte ndeshja, Italia kishte kishte fituar pas vazhdimeve ndaj Gjermanisë në gjysmëfinale të Kupës së Botës 2006 me rezultat 2-0.

Po atë vit, Italia e fitoi Kupën e Botës, e cila po ashtu ishte organizuar në Gjermani.

Me Gjermaninë po ashtu, kishte luajtur edhe në vitin 2011, ku kishte barazuar në miqësore me rezultat 1-1.

Përzgjedhësi i Shqipërisë, Sylvinho, është braziliani i dytë që e udhëheqë një shtet në një Kampionat Evropian, pas Luiz Felipe Scolarit që e kishte drejtuar Portugalinë.

Sylvinho ishte anëtar i stafit të trajnerit Roberto Mancini tek Interi, prej vitit 2014 deri në vitin 2016 dhe e njeh mirë mentalitetin italian.

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë në Euro 2024
Lexo po ashtu Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë në Euro 2024

Shqipëria ka përdorur vetëm 26 futbollistë përgjatë kampanjës kualifikuese në Evropian. Është numri më i vogël i futbollistëve të përdorur në kualifikime nga të gjitha shtetet tjera pjesëmarrëse në “Euro 2024”. Po kaq lojtarë ka përdorur edhe Sllovenia.


Italia është tri herë finaliste nga gjashtë edicionet e fundit të Kampionatit Evropian (2000, 2012, 2020).

Shqipëria merr pjesë për herë të dytë në një Kampionat Evropian, ku para tetë vitesh kishte marr një fitore dhe dy barazime. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

La Liga
UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

Ndërkombëtare
Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Përfaqësueset
U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

Ndërkombëtare
Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori