LAJMI I FUNDIT:

Spinaq me djathë të ngrohtë: Ushqim i përsosur nga furra, e duan të gjithë!

Spinaq me djathë të ngrohtë: Ushqim i përsosur nga furra, e duan të gjithë!

Njërin ndër ushqimet më të shijshme nga spinaqi e duan madje edhe ata të cilët e shmangin të hanë perime!

Reklama

Përbërësit:

– 1 kg spinaq,
– 1 qepë,
– 2 thelpinj hudhre,
– 150 ml ajkë,
– 150 g kaçkavall,
– 1 lugë vaj,
– kripë, piper.

Përgatitja:

Spinaqin e lajmë dhe e grijmë, presim hudhrën imët. Në tenxhere nxehim vajin dhe në të fërgojmë qepën dhe hudhrën, i shtojmë spinaqin dhe i fërgojmë derisa spinaqi të ndryshojë ngjyrën.

Heqim kapakun dhe presim që lëngu të avullojë. Shtojmë ajkën dhe i qesim një filxhan piper, i përziejmë mirë.

I qesin në enën për pjekje, i qesim kaçkavallin e grirë në rende dhe i pjekim në furrë të nxehur në 200 gradë celsius, derisa kaçkavalli të shkrihet.

Ju bëftë mirë! – transmeton Telegrafi.