LAJMI I FUNDIT:

Speca të pjekur me hudhër dhe ajkë: Mrekulli e vërtetë nga furra!

Speca të pjekur me hudhër dhe ajkë: Mrekulli e vërtetë nga furra!

Perimet e pjekura në furrë apo në skarë japin aromë dhe shije të veçantë

Reklama

Përbërësit:

– 4 speca gogozhare;
– 50 ml vaj;
– kripë;
– piper;
– 2 thelpinj hudhre;
– 1 ajkë e thartë.

Përgatitja:

• Nxehni furrën në 200 gradë Celsius dhe enën për pjekje lyeni me vaj.

• Lani specat, qitni kripë dhe piper dhe vendosni në enë për pjekje.

• Piqni në furrë 35 – 40 minuta derisa specat pjesërisht të marrin ngjyrë të errët.

• Kur të piqen, lyeni me ajkë të thartë dhe qitni sipër hudhrën e grirë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.