LAJMI I FUNDIT:

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

Rruga ballkanike e emigrantëve ishte një nga temat që ka trajtuar ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, në një intervistë për “Sloboden Peçat”. Duke iu përgjigjur pyetjes se a po zvogëlohet numri i personave që kalojnë tranzit nëpër vend, ai theksoi se nëse analizohen shifrat ka rënie, por migrimi mbetet sfidë edhe në periudhën e ardhshme.

Reklama

“Në periudhën nga 1 janari deri më 21 maj 2023 janë parandaluar 3518 tentativa për të kaluar kufirin shtetëror nga emigrantë dhe vitin e kaluar ky numër ishte 5226. Tregon se kemi një ulje të tentativave dhe jo pak, por me 42%. Kemi edhe një tentim të reduktuar në kufi me Republikën e Serbisë për 32%. Tre vendet kryesore nga vijnë më së shumti emigrantë janë Siria, Maroku, Kongo dhe një pjesë e vogël e Pakistanit”.

“Është karakteristikë në zonën e migrantëve që aktiviteti i zbulimit nga policia e RMV-së rritet shumëfish. Kemi parandaluar 29 raste të kontrabandimit të migrantëve, dhe rreth 234 migrantë kanë tentuar të kontrabandohen vetë. Për 21 persona janë marrë masat e prokurorisë, dy prej të cilëve janë shtetas serbë dhe një shtetas turk”, tha ministri Spasovski.

Sa i përket ballafaqimit me migracionin ilegal, ai theksoi se marrëveshja e nënshkruar me Frontex është jashtëzakonisht e rëndësishme./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Siguri
Aeroporti i Kukësit nuk po kryen fluturime, humbja në 2022 rreth 1.5 milionë euro

Aeroporti i Kukësit nuk po kryen fluturime, humbja në 2022 rreth 1.5 milionë euro

Lajme
Vrajolli: Përfshirja e Radoiçiqit në sulmin ndaj policisë në veri - indikacion i drejtpërdrejt që ka involvim të shtetit serb

Vrajolli: Përfshirja e Radoiçiqit në sulmin ndaj policisë në veri - indikacion i drejtpërdrejt që ka involvim të shtetit serb

Lajme
Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Lajme
Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin –  asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin – asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Lajme
Majko: Kurti po bën detyrën si kryeministër, kërkohet vetëm koordinim me Perëndimin dhe NATO-n

Majko: Kurti po bën detyrën si kryeministër, kërkohet vetëm koordinim me Perëndimin dhe NATO-n

Lajme
Kalo në kategori