LAJMI I FUNDIT:

“Spanja luan në stadiumin e një tifozi të Barcelonës” – kështu i referohet Marca, legjendës Fadil Vokrri

“Spanja luan në stadiumin e një tifozi të Barcelonës” – kështu i referohet Marca, legjendës Fadil Vokrri

Më 9 qershor të vitit 2018, stadiumi në të cilin Kosova luan ndeshjet e saj në shtëpi u emërua pas kryeqytetit të vendit, Prishtinës. Po atë natë, autoritetet vendosën të ndryshojnë emrin në “Fadil Vokrri”, kështu e fillon shkrimin Marca.

Reklama

Atë ditë, gjatë stërvitjes në një palestër, zemra e talentit më të mirë të konsideruar në futbollin kosovar dhe 12 herë ndërkombëtar me Jugosllavinë, ndaloi. Pranë tij ishte një zyrtar suedez nga Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit, i cili arriti ta bëjë atë të marrë frymë përsëri. Por, nuk ishte e mjaftueshme. Kur ambulanca që e transferoi Vokrrin mbërriti në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, asgjë nuk mund të bëhej për jetën e tij.

Autoritetet kosovare organizuan një funeral të denjë për legjendën e futbollit më 10 qershor. “Republika e Kosovës është përgjegjëse për nderimin dhe respektimin e figurës së Fadil Vokrrit. Vokrri gjithashtu i dha shpirt popullit të Kosovës duke u angazhuar vazhdimisht në ndërkombëtarizimin e sportit tonë. Pranimi i Kosovës në UEFA dhe FIFA ishte, padyshim një meritë e madhe e tij. Emri i tij i respektuar në futbollin evropian lejoi që Kosova të ketë qasje më të lehtë atje ku i përket, kështu që Vokrri meriton respektin e të gjithëve”, shpjegoi Behgjet Lika, Zëvendëskryeministër dhe përgjegjës për funeralet shtetërore.

"Pse ekipi vendas e jo Kosovë?" - Sarabia dhe zëdhënësi i Spanjës ishin në situatë të vështirë në konferencë për media - bëhet lajm në mediat ndërkombëtare
Lexo po ashtu "Pse ekipi vendas e jo Kosovë?" - Sarabia dhe zëdhënësi i Spanjës ishin në situatë të vështirë në konferencë për media - bëhet lajm në mediat ndërkombëtare

Disa kohë më vonë një statujë u ngrit në stadium në kujtim të Vokrrit, një futbollisti që kishte lidhjen e tij të veçantë me Spanjën. Sepse ishte futbollist i Prishtinës, Partizanit, Nimes, Fenerbahçes dhe president i Federatës po ashtu një tifoz i Cruyff.

“Për mua, idhulli i të gjitha kohërave është Johan Cruyff. Filozofia e tij e lojës hodhi themelet për një mënyrë loje”, shpjegoi ai në një intervistë në të cilën ai e deklaroi veten një mbështetës absolut të Barcelonës : “Sepse futbolli i tij është art dhe, përveç kësaj, ai ka Messin”.

Formacioni i mundshëm i Kosovës ndaj Spanjës, Challandes me tri ndryshime
Lexo po ashtu Formacioni i mundshëm i Kosovës ndaj Spanjës, Challandes me tri ndryshime

Tifozët në stadiumin “Fadil Vokrri” nuk do të paraqesin pamjen fantastike që do të kishin pasur në një situatë normale. Nga 13,500 vende që ka, vetëm 1,300 mund të mbushen. Coronavirusi bën që një orë kufizuese në Prishtinë të zbatohet nga ora 10 pasdite dhe masat e sigurisë janë shtuar javët e fundit.

Përveç futbollit, stadiumi “Fadil Vokrri” është një vend i rëndësishëm në historinë e Kosovës. Më 17 dhjetor 2007, 27,000 njerëz u mblodhën për të parë koncertin e reperit amerikan 50 Cent. Ishte akti i parë i madh pas luftës. Më 10 shtator të vitit 2018, ndeshja e parë zyrtare e Kosovës u luajt në shtëpi: 2-0 kundër Ishujve Faroe para 12,667 spektatorëve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Xhaka thyen heshtjen, flet për largimin nga Arsenali dhe godet në fund Topçinjtë për një gjë

Xhaka thyen heshtjen, flet për largimin nga Arsenali dhe godet në fund Topçinjtë për një gjë

Bundesliga
Në vitin 2027 nuk do të ketë Ligë të Kampionëve: UEFA ka gati tri gara të reja

Në vitin 2027 nuk do të ketë Ligë të Kampionëve: UEFA ka gati tri gara të reja

Ndërkombëtare
Lojtari i vetëm që mund ta shpëtojë Pochettinon nga shkarkimi prej Chelseat

Lojtari i vetëm që mund ta shpëtojë Pochettinon nga shkarkimi prej Chelseat

Premier League
Ylli i Manchester United rikthehet në dispozicion të trajnerit Ten Hag

Ylli i Manchester United rikthehet në dispozicion të trajnerit Ten Hag

Premier League
Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Premier League
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Kalo në kategori