Spanja e Luis Enriques thyen rekordin, Gavi i afrohet Peles

Spanja e Luis Enrique ka thyer rekordin historik të ekipit kombëtar, duke marr fitoren më të thellë ndonjëherë në ngjarje të mëdha.

Fitorja 7-0 ndaj Kosta Rikës në debutimin e Kupës së Botës Katar 2022 është kthyer në fitoren më të madhe në historinë e Spanjës.

Ata kanë thyer rekordin e vendosur në Kupën e Botës Francë 1998.

Edhe ajo ndeshje ishte e para në fazën e grupeve, ku Spanja mposhti Bullgarinë me rezultat 6-1.

Çuditërisht, në atë ndeshje Luis Enrique, tashmë trajneri, e nisi si titullar dhe shënoi edhe golin e dytë të ndeshjes në minutën e 18.

Por në atë vit Spanja, pavarësisht fitores 6-1 në ndeshjen e parë, nuk arriti ta kalojë grupin, pasi Nigeria dhe Paraguai kaluan tutje.

Pedri krah për krah me Pelen

Gjithçka shkoi mirë për Spanjën sot. Pas 4-0 kundër Kosta Rikës, ishte Pablo Paez Gavira ‘Gavi’ që shënoi golin e pestë.

Një asistim nga Alvaro Morata, gjeti mesfushorin që shënoi në portën e Keylor Navas.

Në këtë mënyrë, lojtari i Barcelonës që debutoi në Kupën e Botës si lojtari më i ri në historinë e Spanjës, e përmbylli debutimin e tij me gol, në një ditë që nuk do ta harrojë kurrë.

Dhe është se, përveç kësaj, me golin e tij, ai bëhet golashënuesi i dytë më i ri në historinë e Kupave të Botës, i tejkaluar vetëm nga legjenda Pele që shënoi në Suedi në vitin 1958, kur kishte 17 vjeç e 249 ditë.

Gavi e bëri këtë gjë në moshën 18 vjeç dhe 110 ditë. Çmenduri. /Telegrafi/

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit