LAJMI I FUNDIT:

Snailbrook, qyteza që Elon Musk e ndërtoi për punonjësit e kompanive të tij SpaceX dhe Boring

Snailbrook, qyteza që Elon Musk e ndërtoi për punonjësit e kompanive të tij SpaceX dhe Boring

Daily Mail ka arritur të sigurojë pamje brenda Snailbrook, qytezës në Teksas që Elon Musk synon ta ndërtojë për punonjësit e kompanive SpaceX dhe Boring.

Reklama

Qyteza ka filluar të marrë formë në periferi të Austin, ku Musk po ndërton fabrikat për SpaceX dhe Boring, pasi u tërhoq nga Kalifornia, transmeton Telegrafi.

Fotografitë që i siguroi Daily Mail, shfaq një sërë fushash të sporteve si dhe palestrat e fitnesit. Ka edhe shtëpi të vogla për stafin e kompanive në të cilat do të jetojnë për 800 dollarë në muaj.

Qyteza në Austin përfshin shtëpitë edhe për punonjësit e fabrikës së veturave elektrike Tesla, dhe kjo qytezë shtrihet në qindra hektarë pranë lumit Colorado.

Kjo qytezë do të ketë edhe pishina, palestra fitnesi kurse pritet të ndërtohet edhe selia kryesore e Tesla që aktualisht gjendet në Kaliforni.

Për fëmijët e punonjësve të kompanive të tij, Musk ka menduar ndërtimin edhe të një shkolle si dhe kopshte për ata që janë më të vegjël.

Në anën tjetër  i tërë kompleksi do të monitorohet nga sistemi më i avancuar me kamera, që vëzhgojnë çdo lëvizje edhe gjatë natës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Amerika
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Evropa
Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Evropa
Kalo në kategori