LAJMI I FUNDIT:

Skadon afati për aplikim për marrje me qira të tokës bujqësore në Maqedoni

Skadon afati për aplikim për marrje me qira të tokës bujqësore në Maqedoni

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave (MBPEU) përkujton se më 21 korrik skadon afati në të cilin fermerët mund të aplikojnë për dy konkurset publike për marrje me qira të tokës bujqësore mbi tre hektarë me qëllim për kultivimin e mbjelljeve shumëvjeçare dhe prodhimin e ushqimit për kafshë.

Reklama

Siç informojnë prej atje, përmes këtyre dy konkurseve publike në dispozicion janë vendosur gjithsej 3.769 hektarë tokë bujqësore shtetërore, të shpërndarë në shumë rajone nëpër shtet.

“Gjithsej në dispozicion me qira me këtë konkurs janë paraparë 3.240 hektarë, të shpërndara në 22 rajone nëpër shtet: Berovë, Valandovë, Vinicë, Gostivar, Gjevgjeli, Dellçevë, Demir Hisar, Koçan, Kumanovë, Kavadar, Negotinë, Strugë, Strumicë, Ohër, Prilep, Probishtip, Radovish, Resnje, Tetovë, Veles, Shtip dhe Çair”, shtojnë prej atje.

Të drejtë në pjesëmarrje në konkurset publike kanë personat fizikë dhe juridikë vendorë dhe persona juridikë nga jashtë vendit.

Fermerët e interesuar dhe ekonomitë bujqësore më shumë informacione për konkurset publike mund të marrin në sektorin për tokë pranë Ministrisë, njësitë rajonale të Ministrisë ose në ueb faqen www.mzsv.gov.mk.

Në trend Lajme

Më shumë
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
​

​"Asociacion pa kompetenca ekzekutive", serbët në veri presin marrëveshje për situatën

Lajme
Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Lajme
Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Mirjeta Hajzeraj
Ministri Peci viziton kryetarin e Leposaviqit, flasin për projekte milionëshe në atë komunë

Ministri Peci viziton kryetarin e Leposaviqit, flasin për projekte milionëshe në atë komunë

Lajme
Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Lajme
Kalo në kategori