LAJMI I FUNDIT:

Situata në veri të Kosovës, Majko: Vendimet e vështira janë afër

Situata në veri të Kosovës, Majko: Vendimet e vështira janë afër

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko ka folur sot për situatën e krijuar në veri të Kosovës, pas vendosjes së barrikadave në Mitrovicë. 

Në një postim në rrjetet sociale, Majko ka shkruar se vendimet e vështira janë afër dhe se shpresa në kufirin midis Kosovës dhe Serbisë është bërë e rrezikshme.

“Në kufirin midis Kosovës dhe Serbisë, shpresa është bërë e rrezikshme. Vendimet e vështira janë afër. Guximi sot, nuk ka të bëjë me njerëzit që humb por me ata që shpëton”, ka shkruar Majko në Twitter.

Serbët lokalë që 18 ditë kanë ngritur barrikada në veri, në shenjë pakënaqësie me arrestimin e ish-policit serb të Kosovës, Dejan Pantiq.

Autoritetet në Kosovë kanë thënë se Pantiq dyshohet për organizimin e sulmit të 6 dhjetorit ndaj zyrtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri.

Ndërkohë, tensionet mes Kosovës dhe Serbisë janë bërë krye temë edhe të mediave ndërkombëtare.

Në anën tjetër, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, i njohur për dramat e tij, ka bërë të ditur se ka ngritur nivelin më të lartë të gatishmërisë ushtarake, transmeton Telegrafi.

Mjaftuan këto deklarata që BBC, Sky News e AP dhe shumë tjera të raportojnë për tensionet në rritje në veri të Mitrovicës.

BBC raporton se nga Prishtina zyrtare nuk ka pasur komente mbi pretendimet e serbëve se po bëhen kinse gati për sulm në veri të vendit.

E AP ka theksuar se Serbia që është e armatosur me donacionet ruse, prej kohësh po kërcënon me ndërhyrje ushtarake.

France Press raporton se situatës aktuale i kanë paraprirë tensionet, ku pati të shtëna dhe shpërthime pas bllokimit të rrugëve.

Deutsche Welle vlerëson se tensionet në rritje ekzistojnë për më shumë se dy dekada pas luftës brutale në Kosovë. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
“Hija” e Zelenskyt, kush është shoku i fëmijërisë që e ruajti edhe në Tiranë

“Hija” e Zelenskyt, kush është shoku i fëmijërisë që e ruajti edhe në Tiranë

Lajme
I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

Lajme
Zelensky sfidoi masat e sigurisë në Tiranë, përshkon në këmbë një pjesë të kryeqytetit shqiptar

Zelensky sfidoi masat e sigurisë në Tiranë, përshkon në këmbë një pjesë të kryeqytetit shqiptar

Lajme
“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

Siguri
Murati thotë do ta përjetojmë bashkimin kombëtar, Arifi vlerëson se është humbur shansi

Murati thotë do ta përjetojmë bashkimin kombëtar, Arifi vlerëson se është humbur shansi

Lajme
Kush e ruajti Zelenskyn në Tiranë? Nga snajperët te agjentët e RENEA-s

Kush e ruajti Zelenskyn në Tiranë? Nga snajperët te agjentët e RENEA-s

Lajme
Kalo në kategori