LAJMI I FUNDIT:

Siri, gjenocid në Gutën Lindore, në sytë e bashkësisë ndërkombëtare

Siri, gjenocid në Gutën Lindore, në sytë e bashkësisë ndërkombëtare

Koalicioni kombëtar i opozitës siriane dhe Forcave Revolucionare ka dënuar sulmet e regjimit të Bashar al-Asadit dhe mbështetësin e tij Rusinë në Gutën Lindore, të cilat vazhdojnë pavarësisht vendimit për armëpushim nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB), transmeton Anadolu Agency (AA).

Reklama

Koalicioni i opozitës siriane dhe Forcave Revolucionare, ka bërë dy deklarata me shkrim në lidhje me vendosjen e civilëve në objektiv nga avionët luftarakë të regjimit dhe të Rusisë, përkundër një armëpushimi humanitar një mujor, të shpallur nga KS-OKB më 24 shkurt në Siri.

Në deklaratën e parë vihet në dukje se forcat e regjimit dhe ato ruse injorojnë vendimin e KS-OKB-së dhe thuhet se “Rusia, e cila është pala kryesore në konfliktet në Siri, është përgjegjëse për krimet e luftës të kryera në vend”.

Koalicioni i opozitës siriane dhe Forcave Revolucionare i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të përmbushë përgjegjësitë ndaj civilëve.

Duke i cilësuar si “gjenocid” ndodhitë në Gutën Lindore, Koalicioni i opozitës siriane dhe Forcave Revolucionare ka kërkuar të ndërmerren hapa dhe të ushtrohet presioni i nevojshëm për Gutën Lindore.

Në deklaratën tjetër Koalicioni në fjalë ka njoftuar se më 25 shkurt ditën e dielë ndaj ndërtesës së Këshillit lokal në zonën Shifunije të Gutës Lindore është kryer një sulm, ku si pasojë ka humbur jetën kryetari i Këshillit, Muhammed Xhamus.

Pasi ka tërhequr vëmendjen se sulmi është ndërmarrë pavarisht vendimit të KS-OKB-së për armëpsushim Koalicioni e ka cilësuar si “masakër” këtë sulm.

Në deklaratën ku dënohen sulmet në Gutën Lindore thuhet se “Sulmet kundrejt komunave dhe qytezave të Gutës Lindore janë një projekt gjenocidi që zhvillohet në sytë e bashkësisë ndërkombëtare”.

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin

Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin

Evropa
Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Evropa
Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Evropa
Raketa ruse e goditur nga ukrainasit bie në mes të rrugës në Kiev

Raketa ruse e goditur nga ukrainasit bie në mes të rrugës në Kiev

Evropa
Bugatti ka zbuluar planet për një kompleks rezidencash luksoze në Dubai - dhe forma e pazakontë e ndërtesës ka tërhequr vëmendjen e njerëzve

Bugatti ka zbuluar planet për një kompleks rezidencash luksoze në Dubai - dhe forma e pazakontë e ndërtesës ka tërhequr vëmendjen e njerëzve

Botë
Fëmijët që u zhdukën një muaj më parë në xhunglën e Kolumbisë janë gjallë, ekipet e shpëtimit gjetëm gjurmë që ata i mbijetuan rrëzimit të aeroplanit

Fëmijët që u zhdukën një muaj më parë në xhunglën e Kolumbisë janë gjallë, ekipet e shpëtimit gjetëm gjurmë që ata i mbijetuan rrëzimit të aeroplanit

Amerika Latine
Kalo në kategori