LAJMI I FUNDIT:

Singapor, roboti në vend të policit: Qëndroni në shtëpi

Singapor, roboti në vend të policit: Qëndroni në shtëpi

“Qëndroni të sigurt, qëndroni në shtëpi!”. Quhet O-R3 dhe është një robot i cili ka marrë rolin e policit në parqet e Singaporit dhe i bën thirrje qytetarëve që dalin për vrap që të ruajnë distancën nga njëri-tjetri dhe të mos mblidhen në grupe.

Reklama

Roboti i telekomanduar funksionon nëpërmjet baterive, të cilat zgjasin për 1 kilometër dhe për këtë arsye prodhuesit po shohin mundësinë e përdorimit te baterive, të cilat do të garantonin autonomi të robotit për 4 kilometra distancë.

Ai është i pajisur me kamera 360 gradë dhe mbledh informacione, të cilat ia kalon oficerëve të policisë.

Pajisja tërhoqi vëmendjen e vrapuesve dhe çiklistëve në park, që i bëri kuriozë mjaft prezenca e një roboti, i cili për më tepër kujdeset për shëndetin e tyre.

Në trend Fun

Më shumë
Babai dhe fëmija po shijonin argëtimin mes veti – por, shikoni reagimin e vogëlushit kur u shfaq nëna

Babai dhe fëmija po shijonin argëtimin mes veti – por, shikoni reagimin e vogëlushit kur u shfaq nëna

Fun
'A është normale kjo?': Nëna e re amerikane mbetet e shtangur kur vajza e saj ngre kokën, ‘bën zhurmë’ dhe fillon të zvarritet

'A është normale kjo?': Nëna e re amerikane mbetet e shtangur kur vajza e saj ngre kokën, ‘bën zhurmë’ dhe fillon të zvarritet

Interesante
Në një televizion britanik, e ftuara shkoi lakuriq në emision – dhe kishte një arsye për këtë

Në një televizion britanik, e ftuara shkoi lakuriq në emision – dhe kishte një arsye për këtë

Interesante
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
Mendoni se keni pasur një ditë të keqe në punë – imazhet që tregojnë se

Mendoni se keni pasur një ditë të keqe në punë – imazhet që tregojnë se "ka më zi"

Fun
Peshkaqeni tmerron turistët britanikë në Afrikën e Jugut, u vërsulet në barkë – tregon dhëmbët e mprehtë

Peshkaqeni tmerron turistët britanikë në Afrikën e Jugut, u vërsulet në barkë – tregon dhëmbët e mprehtë

Interesante
Kalo në kategori