LAJMI I FUNDIT:

Siguria rajonale – publikohen pamjet e aeroportit të NATO-s në Kuçovë

Siguria rajonale – publikohen pamjet e aeroportit të NATO-s në Kuçovë

Ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, Niko Peleshi ka ndarë pamje nga aeroporti i NATO-s që është ndërtuar në Kuçovë, ku përurimi i tij pritet të bëhet më 4 mars.

Peleshi në një postim në Facebook ka shkruar se kjo bazë do të shërbejë si qendër për aktivitetet e Forcës sonë Ajrore, duke ofruar infrastrukturë të avancuar për avionët luftarakë dhe ata të transportit të Aleancës.


“Edhe pak ditë nga përurimi i Bazës Ajrore Taktike të NATO-s në Kuçovë, e cila do të luajë një rol kyç në mbështetjen e operacioneve dhe stërvitjeve të NATO-s”, shkruan ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë.

Peleshi ka theksuar se ky hap shënon një fazë të re në forcimin e kapaciteteve tona për bashkëpunim ndërkombëtar dhe siguri rajonale.

Baza ajrore e Kuçovës ishte pjesë e bisedimeve dypalëshe mes kryeministrit Edi Rama Rama dhe Sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Bliken, gjatë vizitës që zyrtari i lartë amerikan zhvilloi së fundmi në Tiranë.

Blinken zbuloi se kjo bazë do të ketë ndihmën e të gjitha vendeve partnere në NATO-s për pajisjen e saj me teknologjinë më të fundit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Objekt afarist 42 milionë euro, parcelë 10 milionëshe e shtëpi 5 milionëshe – lista e pasurive të Behgjet Pacollit

Objekt afarist 42 milionë euro, parcelë 10 milionëshe e shtëpi 5 milionëshe – lista e pasurive të Behgjet Pacollit

Lajme
Deklarimi i pasurisë, ministrit Murati i dyfishohet vlera e aksioneve në Netflix

Deklarimi i pasurisë, ministrit Murati i dyfishohet vlera e aksioneve në Netflix

Lajme
Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Komunës së Preshevës

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Komunës së Preshevës

Lugina
Vdes ish-komandanti i UÇK-së nga Vushtrria, politika ngushëllon familjen

Vdes ish-komandanti i UÇK-së nga Vushtrria, politika ngushëllon familjen

Lajme
Shqiprim Arifi shkarkohet nga pozita e kryetarit të Preshevës

Shqiprim Arifi shkarkohet nga pozita e kryetarit të Preshevës

Lugina
Tri shtëpi në Kosovë, një në Shqipëri dhe një vilë -  kjo është pasuria e Ramush Haradinajt

Tri shtëpi në Kosovë, një në Shqipëri dhe një vilë - kjo është pasuria e Ramush Haradinajt

Lajme
Kalo në kategori