Ai ishte një territor i paeksploruar për një gazetar izraelit.

Duke u endur nëpër një treg të jashtëm në Doha përpara fillimit të Kupës së Botës, ai u afrua një burri nga Katari me mbulesën e tij tradicionale të kokës dhe mantelin e bardhë dhe kërkoi një intervistë.

“Cili kanal?”, pyeti burri nga Katari.

Gazetari u përgjigj se ishte nga Kan, transmetuesi publik i Izraelit.

Burri mbeti i shtangur. “Nga ku?”

“Izraeli”, përsëriti gazetari. Pak sekonda më pas, intervista u ndërpre.

Shkëmbimi u shpërnda me të madhe në mediat sociale, duke reflektuar një pikë të ndjeshme politike në Kupën e parë Botërore në botën arabe, shkruan Associated Press, përcjell Telegrafi.

Reklama

Dhe kjo po ndodh jo për ndonjë inat sportiv – pasi që ekipet kombëtare izraelite dhe as palestineze nuk po konkurrojnë në turne.

Reklama

Polemikat kanë ndjekur izraelitët dhe palestinezët edhe në Doha, duke zbuluar se sa i rrënjosur dhe emocionues mbetet konflikti i tyre i dhunshëm shekullor, duke përfshirë pushtimin e hapur nga Izraeli të tokave që palestinezët duan për një shtet të ardhshëm.

Siç vë në pah AP, palestinezët shpërndanë pamjet e takimit në Doha mes burrit të Katarit dhe gazetarit izraelit, së bashku me video të tjera të palestinezëve dhe njerëzve të Katarit që përballen me zemërim me gazetarët izraelitë drejtpërdrejt në TV.

Reklama

Ata e panë atë si sprovë sepse megjithëse Katari i ka lejuar izraelitët të udhëtojnë me aeroplan drejtpërsëdrejti në Doha dhe të marrin mbështetje konsullore për herë të parë në histori, konservatorët myslimanë nuk kanë ndërmend “të qetësohen” me Izraelin.

Reklama

Gjithashtu, gazetari sportiv i Channel 13 i Izraelit, Tal Shorrer, ka treguar për ballafaqimin me palestinezët dhe tifozët e tjerë arabë gjatë raportimeve të tij të drejtpërdrejta nga turneu.

“Ju po vrisni foshnjat!”, disa fansa arabë bërtitën ndërsa u përplasën me të gjatë një transmetimi këtë javë.

Mediat e Katarit ndërkohë kanë publikuar disa video të tilla me mbishkrimin: “Jo normalizimit”.

Reklama

E zyrtarët në Katar, me historinë e tyre të mbështetjes publike për palestinezët, kanë këmbëngulur se hapja e përkohshme për izraelitët ishte thjesht për të përmbushur kërkesat e FIFA-s për pritjen – jo një hap për normalizimin e lidhjeve.

Megjithatë, mijëra tifozë izraelitë të futbollit pritet të zbresin në Doha për Kupën e Botës, thonë diplomatët, duke përfshirë disa në 10 fluturime direkte të planifikuara gjatë muajit të ardhshëm.

Reklama

Sidoqoftë, shumë tifozë izraelitë mrekullohen nga risia intriguese e të qenit në një vend që nuk ka marrëdhënie diplomatike me Izraelin.

“Miqtë dhe familja ime menduan se mund të ishte e rrezikshme, por është mirë”, ka thënë Eli Agami, një ekzekutiv i aviacionit që jeton afër Tel Avivit. “Unë nuk shkoj përreth duke u thënë njerëzve, por mendoj se askujt nuk i intereson nëse je izraelit apo hebre. Të gjithëve u intereson vetëm loja e futbollit”.

Reklama

Ndërkohë edhe kanalet kryesore të Izraelit janë lejuar të transmetojnë nga Doha, duke u ofruar shikuesve izraelitë mbulim të vazhdueshëm të ndeshjeve.

Por ndryshe nga rrjetet e tjera të mëdha të huaja të vendosura në qendër në qendër të Dohas, izraelitët enden pa një studio zyrtare.

Reklama

Shorrer tha se ndërsa ndërveprimet me zyrtarët e Katarit kishin qenë krejtësisht të këndshme, rrugët ishin një histori tjetër.

Ai tha se i këshillon tifozët izraelitë që të fshehin simbolet e tyre hebrenj dhe të heqin yjet e tyre të Davidit në mënyrë që të mos provokojnë armiqësi.

Në anën tjetër, tifozët palestinezë nga e gjithë bota arabe – duke përfshirë pasardhës të atyre që u larguan ose u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre në luftën e vitit 1948 për krijimin e Izraelit – ishin nëpër rrugët e Dohas këtë javë të mbështjellë me flamuj palestinezë.

Reklama

Disa mbanin gjithashtu shirita palestinezë.

Një grup të rinjsh palestinezë që jetojnë në Doha brohoritën, “Palestine e lirë!” ndërsa marshonin nëpër tregun historik “Souq Waqif” të Dohas të dielën.

Reklama

“Ne duam që të gjithë të dinë për pushtimin dhe atë që njerëzit përjetojnë në Palestinë, në mënyrë që më shumë njerëz të na mbështesin”, tha marshuesja 26-vjeçare Sarah Shadid.

Ajo u duk si në siklet kur u pyet për fluksin e fansave izraelitë.

“Jam pak e mërzitur”, tha ajo, duke shtuar se ishte e sigurt se prania e tyre nuk ishte zgjedhja e Katarit.

Associated Press vë në pah faktin se Doha ndërmjetëson mes Izraelit dhe grupit militant Hamas dhe dërgon para për pagat e nëpunësve civilë në Rripin e Gazës të sunduar nga Hamasi.

Reklama

Kur FIFA njoftoi fluturimet direkte të paprecedentë nga Aeroporti Ndërkombëtar Ben Gurion në Tel Aviv në Doha, autoritetet e Katarit premtuan se marrëveshja e udhëtimit do të zbatohej gjithashtu për palestinezët në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Gazën, e cila ka qenë nën një bllokadë gjymtuese izraelito-egjiptiane për 15 vjet, që kur Hamasi mori kontrollin atje.

Reklama

Por pesë ditë pas turneut, mbeti e paqartë se si zyrtarët do ta zbatonin atë premtim.

Një diplomat i lartë izraelit, Lior Haiat, tha se të gjithë tifozët palestinezë që kërkojnë të fluturojnë nga aeroporti i Izraelit duhet të marrin miratimin e sigurisë izraelite për t’u larguar dhe për t’u kthyer – një proces shpesh rraskapitës dhe i paparashikueshëm.

Reklama

“Kërkon pak kohë”, pranoi ai.

Ndërsa Imad Qaraqra, zëdhënës i Autoritetit të Përgjithshëm Palestinez për Çështjet Civile, tha se nuk kishte dëgjuar për ndonjë palestinez që kërkonte leje izraelite për t’u larguar nga Ben Gurion.

Palestinezët nga Bregu Perëndimor udhëtuan për në Katar këtë javë nga aeroporti i Jordanisë, ndërsa palestinezët në Gaza dolën në Egjipt përmes pikës kufitare Rafah.

Tifozët palestinezë që bënë udhëtimin e gjatë thanë se ndjenin se pjesëmarrja e tyre në ngjarjen më të madhe sportive në botë i shërbente një qëllimi politik.

Reklama

“Unë jam këtu për të kujtuar se në vitin 2022, toka jonë është ende e pushtuar”, tha Moawya Maher, një biznesmen 31-vjeçar nga Hebroni, një qytet veçanërisht i tensionuar i Bregut Perëndimor.

Reklama

Ai po kërcente në një koncert të FIFA-s, i veshur me një flamur palestinez si pelerinë.

“Unë mendoj se është një situatë e mjerueshme. Por jam edhe krenar”. /Telegrafi/