LAJMI I FUNDIT:

Si të kujdeseni për kërthizën e fëmijës së porsalindur: Çfarë është më e rëndësishme dhe cilat janë shenjat e para të infeksionit

Si të kujdeseni për kërthizën e fëmijës së porsalindur: Çfarë është më e rëndësishme dhe cilat janë shenjat e para të infeksionit
Shutterstock

Pas daljes nga materniteti me një të porsalindur, shumë gjëra të reja ju presin

Ndërkohë që po mësoheni mendërisht me faktin që tashmë jeni nënë, po kujdeseni të ushqeni fëmijën, ta vini në gjumë, t’ia ndërroni pelenat… ndoshta do t’ju presë një detyrim tjetër – kujdesi i kërthizës.

Kur kujdeseni për kërthizën, është më e rëndësishme që ai të jetë e pastër dhe e thatë, ndaj bëni kujdes kur e lani. Para së gjithash, është e rëndësishme që të mos bie në kontakt me urinën ose jashtëqitjen e foshnjës.

Kordoni i kërthizës duhet të fashohet çdo ditë derisa të bjerë trungu i kërthizës, gjë që fillimisht bëhet nga infermierja vizitore me ndihmën e prindërve, ndërsa prindërit e marrin përsipër kur të kenë besim të mjaftueshëm, transmeton Telegrafi.

Ne kemi nevojë për garzë sterile dhe jod (ose antiseptik tjetër). Pasi të keni larë duart, pastroni butësisht lëkurën rreth kërthizës me një garzë sterile të njomur me jod, me dorën tjetër pastroni drejtpërdrejt plagën e kërthizës, prisni disa minuta që plaga e pastruar me jod të thahet.

Mbi kërthizën e thatë vendosim një garzë të tretë sterile dhe e fiksojmë me flaster të blerë më parë në farmaci. Ka mënyra të tjera, por prindërit zakonisht përdorin atë mënyrë.

Ka edhe mënyra të tjera, por prindërit më së shpeshti e zbatojnë mënyrën se si mësojnë nga infermierja.

Gjatë procedurës së fashimit, është e nevojshme të trajtojmë butësisht kërthizën dhe të sigurohemi që të mos e prekim vetë plagën me duar, por vetëm me garzë sterile mbi të cilën është aplikuar më parë jod.

Skuqja dhe ënjtja e kordonit të kërthizës dhe e lëkurës rreth tij, shfaqja e qelbës ose gjakderdhja nga vetë kordoni i kërthizës janë simptoma të infeksionit, të cilat duhet të jenë shenjë se duhet të kontaktoni sa më parë pediatrin ose kirurgun pediatër, por pa panik, i cili do të ekzaminojë fëmijën dhe do t’ju japë këshilla për veprime të mëtejshme. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Cilat nëna lindin fëmijë më të zgjuar?

Cilat nëna lindin fëmijë më të zgjuar?

Për nënat
A janë bikinit me dy shtresa të Kylie Jenner një trend i ri i rrobave të banjos?

A janë bikinit me dy shtresa të Kylie Jenner një trend i ri i rrobave të banjos?

Moda
Një trend i ri me botoks po përhapet! Kirurgët janë kundër “ideve të çmendura” e të rrezikshme

Një trend i ri me botoks po përhapet! Kirurgët janë kundër “ideve të çmendura” e të rrezikshme

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Kjo vitaminë gjatë shtatzënisë ndikon në zhvillimin e trurit të fetusit dhe në inteligjencën e foshnjës

Kjo vitaminë gjatë shtatzënisë ndikon në zhvillimin e trurit të fetusit dhe në inteligjencën e foshnjës

Shtatzëna
Tre aftësi që janë të rëndësishme për një marrëdhënie të lumtur dhe të shëndetshme, sipas terapistes së njohur

Tre aftësi që janë të rëndësishme për një marrëdhënie të lumtur dhe të shëndetshme, sipas terapistes së njohur

Në çift
Cikli menstrual dy herë në muaj: Shtatë shkaktarët e këtij fenomeni

Cikli menstrual dy herë në muaj: Shtatë shkaktarët e këtij fenomeni

Kalo në kategori