Në garazhet dhe depot amerikane herë pas here gjejmë makina të rralla klasike të cilat pastaj shiten me çmime të larta.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, këtë e dëshmon edhe rasti i fundit, kur në një garazh është gjetur një veturë Yugo.

Siç bëhet e ditur, bëhet fjalë për një model Yugo GV, i prodhuar në ish-Jugosllavi, i cili është “i shtrirë” në një garazh në Maryland që nga viti 1988.

Makina thuhet se ishte përdorur shumë pak dhe se kishte të kaluara vetëm 700 kilometra.

Pronari e kishte blerë sepse mendonte se ishte “unike dhe praktike”, por ai rrallë e përdori atë.

Pas parkimit të tij në garazh, ai i kishte larguar baterinë.

Edhe pse makina është në kushte të shkëlqyera kozmetike, ndoshta ka nevojë për shumë vëmendje për ta mbajtur atë në drejtimin e duhur.

Ndonëse supozohet se atë e kishte blerë rreth 4 mijë dollarë, tani më pronari i ka vënë një çmim më të lartë – rreth 9 mijë dollarë. /Telegrafi/