LAJMI I FUNDIT:

Shumica gabojnë: Ja pse duhet të lani shtrojat e krevatit vetëm në këtë temperaturë

Shumica gabojnë: Ja pse duhet të lani shtrojat e krevatit vetëm në këtë temperaturë

Të gjithëve na pëlqen të shkojmë në shtrat me çarçafë të pastër

Era dhe butësia e tyre thjesht ju bëjnë të bini në gjumë menjëherë dhe shumëkush shtron pyetjen se në çfarë temperature duhet larë.


Gratë shpesh bëjnë gabime në këtë

Temperatura më e mirë për larjen e çarçafëve nuk është 60 apo 90 gradë, siç mendojnë shumë njerëz, por edhe praktikojnë, sepse në këtë temperaturë mendojnë se do të vrasin bakteret dhe tenjat.

Gratë besojnë se do të largojë të gjitha grimcat e padëshiruara nga shtrati, sepse thith shpejt djersën, vajrat e trupit, qelizat e vdekura të lëkurës apo edhe tenjat.

Megjithatë, kjo mund të dëmtojë ose tkurrë pëlhurën dhe më pas të çojë në fatura më të larta të energjisë kur nuk është e domosdoshme, transmeton Telegrafi.

Lijan Shoolbred, eksperte për shtratin cilësor, shpjegoi se çelësi për shkatërrimin e baktereve në çarçafë, këllëfë jastëku dhe jastëk është temperatura paksa e ngrohtë.

“Ka shumë debate për këtë, por si rregull i përgjithshëm është mirë të ndiqni udhëzimet në etiketë. Ajo që shihet është se temperatura për larje është 40 gradë dhe se mjafton për të hequr papastërtitë”, tha ajo.

Si të lani një jorgan në rrobalarëse dhe si të hiqni çdo njollë?
Lexo po ashtu Si të lani një jorgan në rrobalarëse dhe si të hiqni çdo njollë?

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Më e mirë se edhe pika G: Prekeni këtu dhe do ta çmendni nga kënaqësia!

Më e mirë se edhe pika G: Prekeni këtu dhe do ta çmendni nga kënaqësia!

Intimitet dhe Pasion
Ky është qyteti më aromatik në Evropë. Kur të lexoni titullin, me siguri do të mendoni: “Epo, qytetet nuk mbajnë erë”

Ky është qyteti më aromatik në Evropë. Kur të lexoni titullin, me siguri do të mendoni: “Epo, qytetet nuk mbajnë erë”

Çfarë të vizitosh
Shumica gabojnë: Ja pse duhet të lani shtrojat e krevatit vetëm në këtë temperaturë

Shumica gabojnë: Ja pse duhet të lani shtrojat e krevatit vetëm në këtë temperaturë

Bëje vet
Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Si të blini dhe vishni një kostum: Ekziston një rregull i madh kur bëhet fjalë për xhaketat me tre kopsa

Stil
Si të lani një jorgan në rrobalarëse dhe si të hiqni çdo njollë?

Si të lani një jorgan në rrobalarëse dhe si të hiqni çdo njollë?

Këshilla dhe ide
Është koha për ndryshime: Datat në prill që sjellin me vete ngjarje të turbullta

Është koha për ndryshime: Datat në prill që sjellin me vete ngjarje të turbullta

Astrologji
Kalo në kategori