LAJMI I FUNDIT:

Si të lani një jorgan në rrobalarëse dhe si të hiqni çdo njollë?

Si të lani një jorgan në rrobalarëse dhe si të hiqni çdo njollë?

Çfarë duhet të vendosni në kazan bashkë me detergjentin

Pranvera është koha e vitit kur pastrojmë dollapët dhe sirtarët, që do të thotë të lëmë mënjanë gjërat e dimrit, por para kësaj duhet t’i freskojmë dhe t’i lajmë.

Një nga dilemat e shumta është nëse jorgani mund të lahet në rrobalarëse. Për të gjetur përgjigjen e kësaj pyetjeje, kërkoni etiketën në jorganin tuaj, zakonisht të qepur në njërin nga skajet.

Në tiketë do të lexoni a mund të lahet në makinë ose nëse është e nevojshme ta çoni jorganin në pastrim kimik. Kjo gjë më së shumti ka të bëjë me materialin me të cilin është i mbushur jorgani, transmeton Telegrafi.

Jorganët modernë të mbushur me lesh deveje apo deleje, pupla apo materiale sintetike mund të lahen në temperatura më të ulëta në rrobalarëse dhe duhet të jeni veçanërisht të kujdesshme me jorganët e mëndafshtë për të cilët nuk rekomandohet larja në makinë. Në çdo rast, lexoni etiketën.

Por edhe pse shënohet se mund ta lani jorganin me makinë, duhet të ndiqni edhe disa rregulla dhe udhëzime se si ta bëni këtë.

1. Kontrolloni volumin e makinës larëse – Le të fillojmë me faktin se jo të gjitha rrobalarëset janë mjaft të mëdha për të larë siç duhet një jorgan të madh. Ju nuk duhet ta mbushni kazanin, sepse përveç faktit që jorgani nuk do të lahet mirë, makina juaj mund të dëmtohet.

2. Trajtoni njollat – Nëse vëreni njolla në jorgan, mund t’i trajtoni me një pastrues universal të njollave pa klor përpara se t’i lani. Ju gjithashtu mund t’i lagni me ujë dhe t’i fërkoni me sapun për larje ose sapun për heqjen e njollave. Nëse e mbani mend origjinën e njollave, përpiquni t’i hiqni ato në mënyra të veçanta. Për shembull, njollat e gjakut hiqen me peroksid hidrogjeni, njollat e kafesë me një tretësirë uthull ose acidi citrik etj. Pasi të keni trajtuar njollat, lëreni jorganin të qëndrojë për pak me pastruesin e njollave.

3. Lani jorganin – Lajeni jorganin sipas udhëzimeve në etiketë, zakonisht në 30 ose 40 gradë. Një nga këshillat më të rëndësishme është përdorimi i detergjentit të lëngshëm për larje. Nëse jeni duke larë një batanije leshi, zgjidhni një detergjent adekuat. Për të larë jorganët e mbushur me pupla ose lesh, përdorni ciklin delikat. Mos shtoni shumë produkt për të zvogëluar rrezikun që mbetjet e produktit të mos mbeten në ngushëllues pas larjes.

Si t’i lani sa më mirë xhaketat dhe jorganët me pupla: Këtë sekret e dinë vetëm amvisat më të mira
Lexo po ashtu Si t’i lani sa më mirë xhaketat dhe jorganët me pupla: Këtë sekret e dinë vetëm amvisat më të mira

4. Shtojeni këtë në kazanin për centrifugim – Si rregull i përgjithshëm, shumica e jorganëve mund të përballojnë 800 rrotullime në minutë. Nëse jeni duke e larë jorganin, mund të vendosni disa topa rrobash ose topa tenisi në kazan përpara se të lani.

5. Kontrolloni përsëri batanijen – Në fund të ciklit të centrifugimit, hiqni dhe kontrolloni batanijen. Nëse ka njolla dhe dëshironi t’i hiqni ato, përsëritni hapin 2 dhe më pas lani batanijen përsëri, mundeni – në një cikël të shkurtër.

6. Thajeni jorganin – Nëse e keni tharësen në shtëpi, mund ta vendosni në të jorganin (sigurohuni që të kontrolloni paraprakisht etiketën për të parë nëse kjo lejohet kur trajtoni këtë material). Nëse moti është i favorshëm dhe ka erë të ngrohtë, mund ta thani ose ajrosni jorganin jashtë, por shmangni rrezet e diellit direkte, veçanërisht nëse është me ngjyrë, sepse mund të zbehet.

Nëse mbushja e jorganit nuk shpërndahet mirë pas larjes, shtroni jorganin e tharë plotësisht në shtrat dhe rrihni me një furçë tapeti. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Astrologji
Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Stil
Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Stil
Metoda super e thjeshtë për ta zhbllokuar lavamanin për pesë minuta

Metoda super e thjeshtë për ta zhbllokuar lavamanin për pesë minuta

Stil
Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Stil
Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori