LAJMI I FUNDIT:

Shumica e femrave nuk duan një dashnor perfekt, por diçka krejtësisht tjetër

Shumica e femrave nuk duan një dashnor perfekt, por diçka krejtësisht tjetër
(Foto: Pexels)

Ruajtja dhe pasurimi i marrëdhënieve do të thotë të rivendosësh një lidhje të sigurt emocionale dhe të ruash intimitetin, thotë dr. Sue Johnson, e cila ua afroi njerëzve tezën e terapisë së fokusuar emocionalisht në librin ‘Hold Me Tight: Seven Conversations for a Lifetime of Love’.

Reklama

Çiftet mund të mësojnë të ushqejnë marrëdhënien e tyre duke punuar me veten dhe duke u lidhur me palën tjetër.

– Harrojeni përsosjen e metodës se si të debatoni mirë, hiqni dorë nga analizimi i fëmijërisë suaj ose eksperimentimi me pozicione të reja seksuale. Në vend të kësaj, mësoni dhe pranoni se jeni të lidhur emocionalisht dhe ‘i varur’ nga partneri juaj në të njëjtën mënyrë që një fëmijë varet nga një prind. Këtu është dallimi i momenteve ‘të rënda’ të cilat nxisin marrëdhënien ndaj dashurisë së pjekur – thotë autorja.

(Foto: Pexels)

Më pas vijnë bisedat shëruese. Ne kemi lindur për të pasur nevojë për njëri-tjetrin dhe për të pasur disa njerëz të pazëvendësueshëm rreth nesh. Pranimi i nevojës për lidhje emocionale nuk është një shenjë dobësie, por pjekurie dhe fuqie.

Situatat kur justifikohet xhelozia
Lexo po ashtu Situatat kur justifikohet xhelozia

Nuk ka dashnor perfekt, por i dashuri ynë nuk dëshiron përsosmëri. Ai ose ajo ka nevojë për praninë tonë emocionale. Kjo është arsyeja pse ju duhet të qëndroni të hapur dhe të pranishëm, pavarësisht nga stuhitë që aktualisht po kaloni. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Është e vështirë t'i harrosh: Femrat e lindura në këto shenja janë të parezistueshme, mund të marrin atë që duan

Është e vështirë t'i harrosh: Femrat e lindura në këto shenja janë të parezistueshme, mund të marrin atë që duan

Astrologji
Kryqëzimi “i ndërlikuar”: Edhe shoferët me përvojë nuk janë të sigurt se kush e ka përparësi kalimi këtu, zgjidheni ju

Kryqëzimi “i ndërlikuar”: Edhe shoferët me përvojë nuk janë të sigurt se kush e ka përparësi kalimi këtu, zgjidheni ju

Stil
Mos e hidhni lëvoren e mollës, mund ta përdorni në shtëpi

Mos e hidhni lëvoren e mollës, mund ta përdorni në shtëpi

Këshilla dhe ide
Pesë shenjat që e admirojnë ushqimin dhe duan të provojnë çdo gjë

Pesë shenjat që e admirojnë ushqimin dhe duan të provojnë çdo gjë

Astrologji
Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Intimitet dhe Pasion
Cilat janë racat e rrezikshme të qenve që ndalohen në Evropë?

Cilat janë racat e rrezikshme të qenve që ndalohen në Evropë?

Kërshëri
Kalo në kategori