Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, dënoi dhunën në kryeqytetin e Brazilit, Brasília, nga mbështetësit e Bolsonaros pasi ata sulmuan disa ndërtesa të qeverisë federale.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë çdo përpjekje për të minuar demokracinë në Brazil. Presidenti (Joe) Biden po ndjek nga afër situatën dhe mbështetja jonë për institucionet demokratike të Brazilit është e palëkundur. Demokracia e Brazilit nuk do të tronditet nga dhuna”, ka shkruar Sullivan në Twitter, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare ka thënë se Biden është informuar për situatën dhe do të vazhdojë të marrë njoftime.

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken gjithashtu ka reaguar, duke thënë se SHBA kërkon një fund të menjëhershëm të dhunës.

Reklama
Reklama

“Ne dënojmë sulmet ndaj Presidencës, Kongresit dhe Gjykatës së Lartë të Brazilit sot. Përdorimi i dhunës për të sulmuar institucionet demokratike është gjithmonë i papranueshëm. Ne i bashkohemi presidentit Lula për të kërkuar një fund të menjëhershëm të këtyre veprimeve”, shkroi Blinken në Twitter.

Ndryshe, mbështetësit e ish-presidentit brazilian Jair Bolsonaro sulmuan ndërtesën e Kongresit Kombëtar në Brasilia të dielën.

Siç kanë raportuar mediat, qindra njerëz pushtuan ndërtesën, duke bërë thirrje për ndërhyrje ushtarake për të rrëzuar presidentin Luiz Inacio Lula da Silva. /Telegrafi/