LAJMI I FUNDIT:

Shpërthimi i vullkanit në Hawaii bën që me shiun të bien edhe ‘kristale të gjelbra’ (Foto)

Shpërthimi i vullkanit në Hawaii bën që me shiun të bien edhe ‘kristale të gjelbra’ (Foto)
This photo provided by the U.S. Geological Survey shows lava fountaining at a fissure near Pahoa on the island of Hawaii Tuesday, June 5, 2018. Lava from Hawaii's Kilauea volcano destroyed hundreds more homes overnight, overtaking two oceanfront communities where residents were advised to evacuate last week, officials said Tuesday. (U.S. Geological Survey via AP)

Shkaku i shpërthimit të vullkanit Kilauea, në Ishullin e Madh të Hawaiit, po bien edhe ‘kristale të gjelbra’ me shiun.

Reklama

Banorët po shfrytëzojnë rrjetet sociale, për t’i shfaqur gurët e pazakontë, që po i gjejnë nëpër hapësira të ndryshme, kryesisht ku ka hi vullkanik, transmeton Telegrafi.

“Në mesin e shkatërrimeve dhe stresit të pafund, njerëzit kanë nisur të gjejnë gurë gjithandej. Në kuptimin e plotë të fjalës, me shiun po bien edhe kristale. Natyra është e mahnitshme”, ka thënë meteorologu Erin Jordan.

Ende nuk dihet se çfarë janë këto gurë, por gjeologia Cheryl Gansecki  nga Universiteti i Hawaiit, ka thënë për Mashable, se janë dy mundësi të krijimit të tyre.

“Lava që ka shpërthyer së fundmi, është shumë e pasur me minerale dhe këto mund të jenë Olivine. Mund të jenë edhe shtuf – strukturë që krijohet kur lava ftohet me shpejtësi – që ka mbetur pas dhe është përzier me reshjet”, ka thënë Gansecki.

Ekspertët kanë thënë se nuk janë gurët e njohur si Olivine, të cilët përdoren shumë në bizhuteri dhe shiten prej 450 euro për një gram.

Megjithëse ende nuk dihet çfarë janë apo sa është vlera e tyre, gurët po shiten me të madhe, kryesisht përmes internetit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Gjermanët llogaritën se sa kushton rritja e një fëmijë deri në moshën 18 vjeçare

Gjermanët llogaritën se sa kushton rritja e një fëmijë deri në moshën 18 vjeçare

Interesante
Iluzion optik, në mesin e qindra “zeal” a mund ta gjeni fjalën “seal”?

Iluzion optik, në mesin e qindra “zeal” a mund ta gjeni fjalën “seal”?

Interesante
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Një infermiere i tha një vajze dyvjeçare të humbiste peshë

Një infermiere i tha një vajze dyvjeçare të humbiste peshë

Fun
Në një televizion britanik, e ftuara shkoi lakuriq në emision – dhe kishte një arsye për këtë

Në një televizion britanik, e ftuara shkoi lakuriq në emision – dhe kishte një arsye për këtë

Interesante
Kalo në kategori