Shpërthimi i vullkanit ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në ishullin Kutinoerabu në jug të Japonisë, ka njoftuar agjencia nacionale e meteorologjisë.

Deri më tani nuk ka të dhëna për viktima apo dëme materiale të shkaktuara nga shpërthimi i vullkanit, transmeton Telegrafi.

Ky vullkan ka gjuajtur hirin në një lartësi prej gjashtë kilometra, kurse ishulli ku ka ndodhur shpërthimi gjendet në jugperëndim të Japonisë.

Ky vend njihet për më shumë se 100 vullkane, dhe për shkak të tërmeteve të shpeshta njihet edhe si unaza e zjarrtë e Paqësorit. /Telegrafi/