Mbrëmja e madhe muzikore “Grammy Awards” po afron. Ajo do të zhvillohet më datë 12 shkurt të vitit 2017, në “Staples Center”, në Los Angeles.

Në natën finale do të ndahen disa çmime, gjersa pesë prej tyre do të jenë më kryesoret: “Kënga e vitit”, “Albumi i Vitit”, “Artisti më i mirë”, “Video më e mirë” dhe “Albumi më i mirë i zhanrit Pop”.

Ndër emrat më të nominuar këtë vit vazhdojnë të jenë: Beyonce, Justin Bieber dhe Adele.

Në vazhdim ju prezantojmë listën me të nominuarit në këto pesë kategori:

Albumi i Vitit

25 — Adele
Lemonade — Beyoncé
Purpose — Justin Bieber
Views — Drake
A Sailor’s Guide To Earth — Sturgill Simpson

Kënga e Vitit

“Hello” — Adele
“Formation” — Beyoncé
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake”Stressed Out” — Twenty One Pilots

Artisti më i mirë

Kelsea Ballerini
The Chainsmokers Chance
The Rapper Maren Morris
Anderson .Paak

Albumi më i mirë Pop

25 — Adele
Purpose — Justin Bieber
Dangerous Woman — Ariana Grande
Confident — Demi Lovato
This Is Acting — Sia

Video më e mirë

“Formation” — Beyoncé
“River” — Leon Bridges
“Up & Up” — Coldplay
“Gosh” — Jamie XX
“Upside Down & Inside Out” — OK Go