LAJMI I FUNDIT:

Shmangni sa më shumë këtë buton në rrobalarëse: Një mjeshtër tregon pse është e rëndësishme

Shmangni sa më shumë këtë buton në rrobalarëse: Një mjeshtër tregon pse është e rëndësishme
profimedia

Kur jemi me nxitim, një larje e shpejtë duket si një opsion i shkëlqyeshëm

Megjithatë, tani është zbuluar se nëse vendosim disa gjëra më të mëdha në rrobalarëse, mund të ndodhin dëmtime të mëdha.

Një mjeshtër shpjegoi në detaje në TikTok pse nuk duhet të përdorim një program për larjen e shpejtë të rrobave, por edhe sesi përdorimi i shpeshtë i programit të sipërpërmendur ndikon më tej në funksionalitetin e rrobalarëses.

Nëse lani rroba të bëra nga materiale më të lehta, atëherë mund të përdorni edhe programin e larjes së shpejtë, por jo shpesh, transmeton Telegrafi.

Gjashtë gjëra që duhet të dini për ciklin e shkurtër të larjes
Lexo po ashtu Gjashtë gjëra që duhet të dini për ciklin e shkurtër të larjes

Kur bëhet fjalë për gardërobën e bërë nga materiale më të rënda, atëherë paraqet një ngarkesë të madhe për makinën, ndaj nuk rekomandohet fare një program larjeje të shpejtë.

“Kur makina funksionon shumë shpejt, peshqirët grumbullohen së bashku dhe kjo çon në një ngarkesë të madhe në kazan. Më pas makina fillon të “godit” dhe të lëvizë,” shpjegoi ai.

Siç thotë ai, ai program përdoret vetëm për pëlhura të lehta, të cilat nuk thithin shumë ujë. Sidoqoftë, nëse keni nevojë të lani peshqirë, sende pambuku (të cilat, si rregull, paraqesin shumë ngarkesë për pajisjen), atëherë një program tjetër është një opsion shumë më i mirë.

“Nëse nuk keni shumë kohë, është më mirë të zgjidhni një program larjeje për artikujt e pambukut, i cili zakonisht zgjat rreth dy orë e gjysmë. Më pas, shtypni cilësimin e shpejtësisë për të reduktuar kohën në rreth një orë e gjysmë. Kjo do t’i japë rrobalarëses kohë të mjaftueshme për të larë gjithçka siç duhet, pa pësuar një ngarkesë shtesë”, shpjegoi mjeshtri. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Astrologji
Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Stil
Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Stil
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Stil
Katër shenja që tregojnë se ka ardhur koha të ndaheni

Katër shenja që tregojnë se ka ardhur koha të ndaheni

Lifestyle
Kalo në kategori