LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët flasin për origjinën e coronavirusit: “Teoritë e komplotit nuk bëjnë asgjë, por krijojnë frikë”

Shkencëtarët flasin për origjinën e coronavirusit: “Teoritë e komplotit nuk bëjnë asgjë, por krijojnë frikë”
A security guard stands outside the Huanan Seafood Wholesale Market where the coronavirus was detected in Wuhan on January 24, 2020 - The death toll in China's viral outbreak has risen to 25, with the number of confirmed cases also leaping to 830, the national health commission said. (Photo by Hector RETAMAL / AFP) (Photo by HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)

Shkencëtarët në të gjithë botën po përjashtojnë mundësinë për teoritë e komplotit se coronavirus e ka origjinën e tij jo te kafshët, por në një laborator kinez, sipas një deklarate të botuar sot në revistën mjekësore The Lancet. 

Reklama

“Ne jemi së bashku për të dënuar me forcë teoritë e komplotit duke sugjeruar që COVID-19 nuk ka një origjinë natyrore”, shkruan 27 autorët, duke përmendur studime nga shkencëtarë në shumë vende që kanë analizuar përbërjen gjenetike të virusit, transmeton Telegrafi.

Këto studime “përfundojnë në mënyrë dërrmuese se ky coronavirus ka origjinën te kafshët e egra, ashtu si edhe shumë patogjenë të tjerë në zhvillim”.

“Teoritë e konspiracionit nuk bëjnë asgjë tjetër përveç krijimit të frikës, thashethemeve dhe paragjykimeve që rrezikojnë bashkëpunimin tonë global në luftën kundër këtij virusi”, shkruajnë shkencëtarët në një deklaratë.

CNN citoi më parë deklaratat e senatorit Tom Cotton nga Arkansas këtë javë në Fox News duke thënë se “ky virus nuk ka origjinën në tregun e kafshëve në Wuhan”, duke nënkuptuar se ai mund të ketë filluar në një laborator jo shumë larg nga vendi se ku shpërtheu.

“Ne nuk kemi prova që kjo sëmundje ka origjinën atje … por të paktën duhet të bëjmë pyetjen ku”, tha Cotton. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Azia
Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Kalo në kategori