Diego Maradona dikur akuzoi Papa Gjon Pali II se i kishte treguar një ‘mungesë totale respekti’ dhe sfidoi Papën për të shitur tavanet me zbukurime në Vatikan për të ushqyer të varfrit në botë.

Reklama

Historia interesante i legjendës së futbollit argjentinas me Papën në vitin 2000 ka dalë në dritë pas vdekjes së tij të mërkurën në moshën 60-arevjeç.

Maradona ishte i mërzitur që Papa Gjon Pali i dha atij të njëjtën Rosary (zinxhir i njohur i lutjeve në Kishën Katolike) si gjithë të tjerëve dhe jo një të veçantë kur ata u takuan në Romë 20 vjet më parë.

Reklama

Ky fakt si duket pati mërzitur fortë argjentinasin i cili shpjegoi një shpërthim të mëvonshëm kundër kreut të Kishës Katolike.

Reklama

Maradona akuzoi Papa Gjon Palin II për mungesë respekti

“Unë kam qenë në Vatikan dhe kam parë tavanet e arit. Dhe pastaj dëgjoj Papën duke thënë se Kisha shqetësohej për fëmijët e varfër”.

“Vërtetë? Shisni tavanet, i nderuar! Kjo nuk është asgjë për ju. Ti ishe vetëm një portier”, kishte thënë Maradona, përcjell Telegrafi.

Njëri nga tavanet e Vatikanit

Maradona forcoi pikëpamjet e tij kur u kthye në Vatikan në 2014.

“Unë shkova në Vatikan dhe pashë atë tavan të artë. Dhe thashë me vete si mund të ishte dikush një bir k***e që të jetonte me një çati të artë dhe pastaj të shkonte në vendet e varfra dhe të puthte fëmijë me bark të plotë? Unë pushova së besuari”.

Reklama
Reklama

Megjithatë, në atë kohë, besimi i Maradonës ishte rikthyer nga Papa aktual dhe bashkatdhetari argjentinas, Francis.

Maradona me Papa Françeskun

“Unë isha larguar nga Kisha, por Francisco më ktheu”, tha ai përpara se të luante në ‘Ndeshjen e Paqes’ të organizuar nga Vatikani.

Gjatë audiencës së tij, Maradona i dhuroi Papa Françeskut një fanellë të ekipit kombëtar të Argjentinës me ‘Francisco’ dhe numrin 10 në anën e pasme dhe të nënshkruar nga legjenda e futbollit.

Ndryshe, Papa Gjon Pali II, i cili ishte papë nga 1978 deri në 2005, luajti futboll gjatë rritjes së tij në Poloni dhe ishte një portier.

Reklama

Ai mbështeti ekipin polak Cracovia, i cili tërhoqi fanellën me numër 1 për nder të tij.

Maradona vdiq pasi pësoi një sulm në zemër në shtëpinë e tij, dy javë pasi u largua nga spitali pas një operacioni për një gjakderdhje në tru, ndërsa vdekja e tij goditi rëndë gjithë spektrin e sportit dhe më gjerë. /Telegrafi/

Reklama