LAJMI I FUNDIT:

Shirat e rrëmbyeshëm shkaktojnë shpërthimin e digës në Havai, autoritetet urdhërojnë evakuimin e banorëve

Shirat e rrëmbyeshëm shkaktojnë shpërthimin e digës në Havai, autoritetet urdhërojnë evakuimin e banorëve

Shirat e rrëmbyeshëm kanë kontribuar në shpërthimin e digës Kaupakalua në ishullin Maui të Havait, ku autoritetet kompetente kanë urdhëruar evakuimin e banorëve përreth saj.

Siç raporton Reuters, janë hapur qendra të pranimit për të gjithë ata që largohen nga zonat afër digës së shpërthyer, transmeton Telegrafi.

“Kjo mund të shkaktojë përmbysje që ua rrezikojnë jetën qytetarëve, por edhe të ketë dëme të mëdha materiale nëpër pronat e banorëve”, ka bërë të ditur instituti hidrometeorologjik në Honoloulu.

Pamjet amatore të publikuara më poshtë shfaqin rrugët dhe gjithçka përreth të mbuluar nga uji, derisa reshjet e shiut të rrëmbyeshëm nuk kanë të ndalur. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Botë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Evropa
Kalo në kategori