LAJMI I FUNDIT:

Sheikh Jassim i jep ultimatum Manchester Unitedit me ofertën përfundimtare për blerjen e klubit

Sheikh Jassim i jep ultimatum Manchester Unitedit me ofertën përfundimtare për blerjen e klubit

Miliarderi i Katarit, Jassim Bin Hamad Al Thani, i cili tenton të blejë Manchester Unitedin u ka dërguar gjigantëve të Ligën Premier një ultimatum ‘merre ose lëre’.

Duke shërbyer si një shpërqendrim nga forma e tyre e paqartë në fushë, saga se kush do ta blejë Unitedin është zvarritur për muaj të tërë.


Familja Glazer, pronare e Unitedit që nga viti 2005, njoftoi në tetor se po kërkonin të shesin klubin, por megjithatë amerikanët nuk duken afër largimit nga Old Trafford.

Sheiku i Katarit, Jassim Bin Hamad Al Thani dhe miliarderi anglez Sir Jim Ratcliffe kanë qenë kandidatët kryesorë prej disa muajsh tashmë, megjithëse ky i fundit duket se ka më shumë gjasa për të përfunduar një blerje.

Familja Glazers janë të gatshëm ta shesin Man Utd pasi ta zgjedhin ofertën e preferuar
Lexo po ashtu Familja Glazers janë të gatshëm ta shesin Man Utd pasi ta zgjedhin ofertën e preferuar

Kryetari i INEOS kuptohet se po ofron më shumë se rivali i tij dhe është i gatshëm të lejojë familjen Glazer të mbajë një pakicë të aksioneve në klub, një lëvizje e papëlqyeshme për shumë mbështetës të United.

Me shanset e tij për të blerë klubin duke u zhdukur, Sheikh Jassim është detyruar të hyjë në veprim.

Sipas Mail Sport, miliarderi i Katarit ka paraqitur një ofertë përfundimtare të përmirësuar për një blerje prej 100 për qind të aksioneve të Djajve të Kuq.

Ndërsa oferta e fundit thuhet se është ende më e ulët se ajo e Ratcliffe, ajo do të paguhej plotësisht menjëherë dhe do të pastronte borxhin e United prej gati 600 milionë funtesh.

Ka pasur tashmë tre raunde ofertash, me një afat të fundit për ofertat përfundimtare të përcaktuar fillimisht për muajin e kaluar.

Katari dëshiron t’i japë fund sagës së mbrojtur, dhe kështu e ka bërë këtë ofertë ‘merre ose lëre’.

Në të kundërt, Ratcliffe po ofron më shumë para, plus për bashkë-kryetarët Joel dhe Avram Glazer mundësinë për të qëndruar në klub me një pjesë të aksioneve për dy ose katër vjet përpara se të largohen.

Shitja e Manchester United po shkon drejt fazës finale: Ratclifffe parakalon Al-Thanin
Lexo po ashtu Shitja e Manchester United po shkon drejt fazës finale: Ratclifffe parakalon Al-Thanin

Vëllezërit mund të tërhiqen nga ky propozim, pasi mendohet se ata janë të prirur të qëndrojnë në një farë mënyre në Old Trafford.

E gjithë sprova po bëhet diçka si një farsë, me afat pas afati të injoruar dhe zgjatur.

Shumë tifozë të United kanë kaluar nga një ofertues te tjetri, por ekziston një ndjenjë në rritje se familja Glazer nuk do të përfundojë në fund të fundit duke u larguar nga Old Trafford. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Para El Clasicos - raportohet se lojtarët e Barcelonës

Para El Clasicos - raportohet se lojtarët e Barcelonës "janë dorëzuar"

La Liga
Notat e lojtarëve, Man City 1-1 Real Madrid: Lunin heroi i mbretërve

Notat e lojtarëve, Man City 1-1 Real Madrid: Lunin heroi i mbretërve

Liga e Kampionëve
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Premier League
Sir Alex Ferguson i ofroi lojtarit të Man United 100 mijë euro për t'u tërhequr nga futbolli

Sir Alex Ferguson i ofroi lojtarit të Man United 100 mijë euro për t'u tërhequr nga futbolli

Premier League
Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

La Liga
Kalo në kategori