LAJMI I FUNDIT:

SHBA kërkon pagesë prej 175,000 dollarë nga SpaceX si gjobë për dështimin për të dorëzuar të dhënat e Starlink

SHBA kërkon pagesë prej 175,000 dollarë nga SpaceX si gjobë për dështimin për të dorëzuar të dhënat e Starlink

Administrata Federale e Aviacionit (FAA) të premten propozoi një dënim civil prej 163,240 euro (175,000 dollarë) kundër SpaceX për dështimin e dorëzimit të disa të dhënave të sigurisë në agjenci përpara lansimit të satelitëve Starlink në gusht 2022.

Reklama

FAA tha se SpaceX duhej të dorëzonte informacionin, të njohur si të dhënat e trajektores së analizës së përplasjes së lansimit, drejtpërdrejt tek agjencia të paktën shtatë ditë përpara një tentative për nisje.

Të dhënat përdoren për të vlerësuar mundësinë e përplasjes së mjetit lëshues me një nga mijëra objektet e gjurmuara që rrotullohen rreth Tokës. SpaceX ka 30 ditë për t’iu përgjigjur FAA-së pas marrjes së njoftimit për ndëshkim, transmeton Telegrafi.

Ndërsa Reuters raporton se SpaceX nuk iu përgjigj një kërkese për koment të bërë nga ana e tyre.

Dënimi i propozuar është përplasja e fundit e tensionit të SpaceX me FAA-në, pasi biznesi i lëshimit me ritëm të shpejtë i kompanisë në pronësi të Elon Musk teston rregullat e lëshimit dhe rihyrjes së raketave në SHBA.

Në vitin 2020, FAA gjeti SpaceX në shkelje të rregulloreve të nisjes për lejimin e një prototipi të raketës gjigante Starship të kompanisë të ngrihej pa siguruar miratimin e të dhënave kryesore që përfshijnë rrezen e mundshme të shpërthimit të fluturakes.

Teksa në vitin 2021, FAA rishikoi kërkesat e nisjes komerciale të SpaceX për të mandatuar që një inspektor i sigurisë FAA të jetë i pranishëm për çdo fluturim në objektin e saj të nisjes në Boca Chica pasi FAA tha se kompania shkeli kërkesat e licencës për një nisje të Starship. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Teknologji
Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Prezantohen Nokia C110 dhe C300 – publikohen specifikat dhe çmimet

Teknologji
Nuk luan si Lionel Messi, por ky robot me katër këmbë befason me lëvizjet e tij me top

Nuk luan si Lionel Messi, por ky robot me katër këmbë befason me lëvizjet e tij me top

Teknologji
Mbikëqyrësi japonez i privatësisë paralajmëron OpenAI – krijuesin e ChatGPT për të dhënat e përdoruesit

Mbikëqyrësi japonez i privatësisë paralajmëron OpenAI – krijuesin e ChatGPT për të dhënat e përdoruesit

Teknologji
WhatsApp prezantoi ndryshime të vogla, por të dobishme në aplikacionin Android

WhatsApp prezantoi ndryshime të vogla, por të dobishme në aplikacionin Android

Teknologji
Si ta parandaloni Google që t'ua mbyllë llogarinë tuaj joaktive në Gmail?

Si ta parandaloni Google që t'ua mbyllë llogarinë tuaj joaktive në Gmail?

Teknologji
Kalo në kategori