Sipas një zyrtari të lartë amerikan, Shtetet e Bashkuara dhe talebanët kanë arritur një marrëveshje armëpushimi, që do të hyjë në fuqi ‘shumë shpejt’ dhe që mund të çojë në tërheqje të trupave amerikane nga Afganistani.

Zyrtari tha që marrëveshja për një “ulje të dhunës” shtatë-ditore që do të pasohet nga fillimi i bisedimeve paqësore brenda 10 ditësh është “shumë specifike” dhe përfshin të gjithë vendin përfshirë forcat afgane, transmeton Telegrafi.

Perspektiva e një marrëveshje i jep presidentit Donald Trump mundësinë për të larguar trupat amerikane nga Afganistani.

SHBA dhe aleatët kanë luftuar atje që nga tetori 2001, pas sulmeve të 11 shtatorit, të cilat operativët e Al-Kaidës komplotuan nga Afganistani.

Negociatorët amerikanë të udhëhequr nga Zalmay Khalilzad kanë kaluar javë me radhë takime me homologët e tij në Katar duke kërkuar të shkatërrojnë një marrëveshje që mund të bëhej.

SHBA aktualisht ka rreth 13,000 trupa në Afganistan. Trump tha se të enjten ka një ‘shans të mirë’ për një marrëveshje.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo dhe Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper u takuan të premten me presidentin e Afganistanit Ashraf Ghani mes shenjave se një armëpushim midis Shteteve të Bashkuara dhe talebanëve është e afërt.

Pompeo dhe Esper u takuan me Ghani në margjinat e një forumi ndërkombëtar të sigurisë në Mynih, ndërsa zyrtarët thanë se një marrëveshje ‘ulje e dhunës’ është në tryezë dhe mund të shpallet që në fundjavë. /Telegrafi/