Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencën e femrave, Agron Shabani, ka shpallur listën e hendbollisteve në të cilat llogarit për ndeshjet me Ishujt Faroe.

Reklama

Më 3 e 5 nëntor, Kosova luan ndaj Ishujve Faroe në kuadër të fazës së parë kualifikuese për Botërorin 2023. Të dy ndeshjet luhen në Kosovë, përkatësisht në Istog.

Edhe grumbullimi i lojtareve bëhet në Istog, të martën. Më 29 dhe 30 tetor, skuadra jonë i luan dy ndeshje përgatitore ndaj Greqisë. Ndeshjet luhen në Selanik. Selektori Shabani ka përfshirë 18 hendbolliste në listë.

Në skuadër kthehet kapitenia dhe liderja, Leonora Demaj. Pas një kohe të gjatë kthehen edhe Rina Rexhepi e Shkurta Mehmeti. Ndërkohë për herë të parë në ekipin e parë do të jenë Venera Kafexholli, Melisa Mulaj, Elisa Mulaj e Natalia Milatoviq.

Reklama
Reklama

Kosovën e presin dy ndeshje të forta me Ishujt Faroe, por synimi është avancimi në raundin e dytë kualifikues për Botërorin e vitit tjetër.

NR Emri Mbiemri Klubi
1 Njomza KELMENDI ASC 09 Dortmund / GER
3 Elisa MULAJ Aker Topphåndball/ NOR
4 Melisa MULAJ Aker Topphåndball/ NOR
6 Shkurte MHEMETI KHF Prishtina
7 Mirela GJIKOKAJ Follo HK Damer /NOR
9 Yllka SHATRI KHF Istogu
10 Fitore ALIU SG Kappelwindeck /GER
11 Arlinda HAJDARI Bjerringbro FH /DEN
13 Natalia MILATOVIC KHF Istog
14 Pashke MARKU HSC Kreuzlingen /SUI
15 Albina RUGOVA KHF Istogu
16 Venera KAFEXHOLLI Spono Eagles /SUI
18 Rina REXHEPI AGF Handbold /DEN
21 Leonora DEMAJ Ringkobing Handbold /DEN
24 Mirjeta BYTYQI ZRK Mlinotest Ajdovscina /SLO
27 Marigona HAJDARI Ringkobing Handbold / DEN
33 Blerta AHMETXHEKAJ KHF Istogu
44 Suzana UJKIC Yutz Hb Feminin /FRA