LAJMI I FUNDIT:

Serwer: Demarkacioni mund ta destabilizojë Kosovën

Serwer: Demarkacioni mund ta destabilizojë Kosovën

Eksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, thotë se demarkacioni me Malin e Zi mund ta destabilizojë Kosovën.

Kjo çështje mund të ndodhë, edhe pse Serwer vlerëson se Kosova ka çështje shumë më të rëndësishme se sa shënimin i vijës kufitare me shtetin fqinj.


“Çdo çështje mund të jetë destabilizuese në qoftë se një lëvizje politike arrin mobilizoj dhunën për të realizuar qëllimet e veta. Ka shumë çështje më të rëndësishme në Kosovë sesa demarkacionin me Malin e Zi, i cili kurdo që miratohet do të jetë një hap pozitiv. Demarkacioni me Malin e Zi do të jetë një gjë e mirë. Unë pres që ditën kur do të shënohet vija kufitare me shtetin fqinj Serbinë”, është shprehur analisti amerikan për balkaneu.com.

Duke folur për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Serwer ka thënë se dialogu ka qenë pjesërisht i suksesshëm në zgjidhjen e shumë çështjeve dhe në afrimin e Serbisë drejt njohjes së Kosovës si një partnere e barabartë e sovrane.

I pyetur për veriun e Kosovës, Serwer ka thënë se fati i kësaj pjese varet nga ajo se çfarë vendosin Kosova dhe Serbia.

“Edhe nëse nuk më pëlqen kjo pjesë e planit të Ahtisaarit, unë mendoj se Asociacioni i Komunave Serbe, me ndryshimet e kërkuara nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese, është një çmim i aryeshëm për të paguar për integritetin territorial të Kosovës.

Në trend Lajme

Më shumë
“Të ngrehi zhag”, deklarata e bashkëshortes së Riza Muratit, e cila e ka denoncuar kapitenin e policisë për dhunë

“Të ngrehi zhag”, deklarata e bashkëshortes së Riza Muratit, e cila e ka denoncuar kapitenin e policisë për dhunë

Drejtësi
Kosovari i arrestuar në kufi, Serbia pretendon se ishte pjesë e luftës, mohon OVL-UÇK

Kosovari i arrestuar në kufi, Serbia pretendon se ishte pjesë e luftës, mohon OVL-UÇK

Siguri
Kryeministri tha se marrëveshja e 2015-ës me Serbinë shkel Kushtetutën, reagon Mustafa: Është sajesë dhe gënjeshtër e Kurtit

Kryeministri tha se marrëveshja e 2015-ës me Serbinë shkel Kushtetutën, reagon Mustafa: Është sajesë dhe gënjeshtër e Kurtit

Lajme
Stano: Shqetësues arrestimi i zyrtarëve policorë të Kosovës nga Serbia

Stano: Shqetësues arrestimi i zyrtarëve policorë të Kosovës nga Serbia

Lajme
Një muaj paraburgim për shqiptarin nga Kosova të arrestuar në Serbi

Një muaj paraburgim për shqiptarin nga Kosova të arrestuar në Serbi

Drejtësi
Çka po synon Serbia me testimin e armëve në kufi me Kosovën, flasin ish-ushtarakët

Çka po synon Serbia me testimin e armëve në kufi me Kosovën, flasin ish-ushtarakët

Siguri
Kalo në kategori