LAJMI I FUNDIT:

Sërish tensionohet situata në Jerusalem – dhjetëra kolonë izraelitë hynë në Xhaminë Al-Aqsa

Sërish tensionohet situata në Jerusalem – dhjetëra kolonë izraelitë hynë në Xhaminë Al-Aqsa

Dhjetëra emigrantë izraelitë hynë në oborrin e kompleksit të xhamisë Al-Aqsa në qytetin e vjetër të Jerusalemit Lindor.

Autoriteti Islam Vaqf Al-Quds tha se 122 kolonë ishin futur në Al-Aqsa përmes një hyrje të ruajtur nga policia Izraelite.

Zakonisht emigrantët izraelitë hyjnë në kompleks çdo mëngjes dhe pasdite përmes portës Al-Mughrabi, në jugperëndim të xhamisë.

https://twitter.com/Soulmateobaidah/status/1413180682298224640

Policia izraelite filloi të lejonte inkursionet e imigrantëve në vitin 2003, me gjithë dënimet e përsëritura nga Administrata Islamike e Vakëfeve në Jerusalem.

Ndërhyrjet e hebrenjve fanatikë në kompleksin Al-Aksa po shkaktojnë përshkallëzimin e tensioneve në rajon.

Për myslimanët, Al-Aqsa është faltorja e tretë më e rëndësishme dhe hebrenjtë besojnë se dikur kishte dy tempuj hebrenj në këtë sit.

Kompleksi Al-Aqsa, i cili mbulon 15 për qind të bërthamës së vjetër të Jerusalemit, është nën okupimin izraelit dhe është pika e takimit e tre feve më të mëdha në botë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Eksperti ushtarak rus thotë se Kremlini planifikon sulme bërthamore ndaj anijeve amerikane

Eksperti ushtarak rus thotë se Kremlini planifikon sulme bërthamore ndaj anijeve amerikane

Botë
Një infeksion

Një infeksion "potencialisht fatal" ka arritur nivelin më të lartë në Japoni

Azia
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Pas vapës ekstreme, reshjet e shiut “freskojnë” pelegrinët myslimanë që po i kalojnë ditët e fundit të Haxhit

Pas vapës ekstreme, reshjet e shiut “freskojnë” pelegrinët myslimanë që po i kalojnë ditët e fundit të Haxhit

Botë
Ukraina

Ukraina "përgatit terrenin" për sulme në Krime pas mbërritjes së aeroplanëve luftarakë F-16

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Kalo në kategori