LAJMI I FUNDIT:

Serbët e arrestuar në Moldavi për planifikim të grusht-shtetit me urdhër të rusëve, janë pjesëtarë të tifo grupit nga Beogradi – “Grobari”

Serbët e arrestuar në Moldavi për planifikim të grusht-shtetit me urdhër të rusëve, janë pjesëtarë të tifo grupit nga Beogradi – “Grobari”

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu, tha dje se Rusia planifikoi të kryente grusht-shtet përmes protestave të organizuara nga opozita, duke infiltruar mes protestuesve personel të trajnuar ushtarak nga vende si Bjellorusia, Serbia dhe Mali i Zi.

Reklama

“Plani përfshinte sabotim dhe njerëz të trajnuar ushtarakë të maskuar si civilë, në mënyrë që të mund të kryheshin veprime të dhunshme, sulme ndaj ndërtesave qeveritare dhe marrje pengjesh”, tha Sandu në një konferencë shtypi, duke theksuar se kjo nuk ishte hera e parë që Rusia kishte tentuar të kryej veprime të tilla në Moldavi, transmeton Telegrafi.

E lidhur me këtë çështje tani është zbuluar se një grup i serbëve të arrestuar për planifikim të grusht-shteti me urdhër të Rusisë, janë pjesëtarë të tifo-grupit Grobari në Serbi.

Nova.rs shkruan se serbët që dyshohen nga qeveria pro-evropiane moldave, se mund të kenë planifikuar të kryejnë grusht-shtet me urdhër të rusëve, janë tifozë të Partizanit, Grobari.

Presidentja e Moldavisë: Rusët planifikuan grusht-shtet në vendin tonë, të përfshirë edhe ushtarakë serbë
Lexo po ashtu Presidentja e Moldavisë: Rusët planifikuan grusht-shtet në vendin tonë, të përfshirë edhe ushtarakë serbë

Siç shton portali, Grobarit u kapën në aeroportin e Kishinau të Moldavisë dhe janë 12 tifozë të klubit të futbollit të Beogradit, i cili të enjten po luan një ndeshje me Sherifin vendas në fazën eliminatore të Ligës së Konfederatave.

Autoritetet moldave besojnë se serbët janë pjesë e komplotit për grusht-shtet.

“Raportet e dërguara tek ne nga partnerët ukrainas tregojnë vendndodhjet dhe aspektet logjistike gjatë organizimit të këtij aktiviteti subversiv. Plani parashikon gjithashtu përdorimin e shtetasve të huaj për aktivitete të dhunshme”, shtoi presidentja moldave.

Ajo tha se ndryshimi i pushtetit në Kishinau do të bëhej “përmes veprimeve të dhunshme, të maskuara si protesta nga e ashtuquajtura opozita”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Evropa
SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

Amerika
Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Kalo në kategori