Në konferencë për shtyp më 17 nëntor, Senegali konfirmoi se Sadio Mane nuk është rikuperuar nga një dëmtim dhe nuk do të mund të luajë në Kupën e Botës.

Reklama

Ai do të humbasë turneun në Katar si rezultat i lëndimit, turne që fillon të hënën kundër Holandës, ndeshjeve e vlefshme për Grupin A.

Mane pësoi një dëmtim në këmbë në ndeshjen e fundit të BayernMunich para Kupës së Botës, duke u detyruar të largohej herët në fitorja 6-1 ndaj Werder Bremenit.

Ai ishte në dyshim të madh për turneun si rezultat i lëndimit, ndërsa Bayern Munich i bëri thirrje Senegalit, që ra ruajë lojtarin, pasi shëndeti është mbi të gjitha.

Reklama

Pavarësisht besimit fillestar nga Federata e Futbollit të Senegalit se 30-vjeçari mund të humbasë vetëm ndeshjet e para dhe mund të luajë më tutje, tani është konfirmuar se ylli më i madh i vendit do të humbasë eventin madhor.

Reklama

Është një lajm i hidhur për Mane, i cili e drejtori Senegalin drejt lavdisë në Kupën e Kombeve të Afrikës në fillim të vitit 2022.

Mane nuk do të jetë në Katar dhe në vend të kësaj do të shikojë nga kolltuku teksa edhe do të rikuperohet në kohë për rikthim./Telegrafi/