LAJMI I FUNDIT:

Sëmundja e tmerrshme zbulohet në Antarktik: Një popullatë e tërë kërcënohet me zhdukje

Sëmundja e tmerrshme zbulohet në Antarktik: Një popullatë e tërë kërcënohet me zhdukje

Gripi i shpendëve me patogjenitet të lartë (HPAI) është konfirmuar në rajonin e Antarktikut pasi sternat kafe në Bird Island në Gjeorgjinë Jugore rezultuan pozitive për virusin. Këto janë rastet e para të identifikuara të gripit të shpendëve në Antarktidë.

Shkencëtarët kanë shprehur më parë shqetësimin për ndikimin shkatërrues që mund të ketë shpërthimi i sëmundjes në shumë lloje të kafshëve të egra në Antarktidë.

Qeveria dhe ekipet kërkimore në rajon po marrin masa për të monitoruar dhe kufizuar përhapjen e sëmundjes, duke përfshirë pezullimin e shumicës së operacioneve të kafshëve të egra.

Gripi i shpendëve ka ekzistuar për një kohë të gjatë. Megjithatë, HPAI H5N1 është shfaqur kohët e fundit si një specie shumë patogjene, duke u bërë një objekt shqetësimi global për shkak të shkallës së lartë të vdekshmërisë.

Zogjtë potencialisht simptomatikë dhe vdekje të pashpjegueshme u raportuan në Anketën Britanike të Antarktidës, kështu që stafi në Bird Island mblodhi mostra për analizë dhe u zbulua HPAI H5N1.

Murtaja e shpendëve

Që nga fillimi i shpërthimit të H5N1 HPAI, një numër i madh zogjsh detarë kanë ngordhur përgjatë brigjeve të Amerikës së Veriut dhe Jugut, Oqeanit Atlantik dhe Paqësor, si dhe në Afrikën Jugore.

Antarktida është shtëpia e shumë llojeve të shpendëve të detit, pinguinëve dhe shpendëve të tjerë, shumë prej të cilëve nuk gjenden askund tjetër në Tokë. Këta zogj janë shpesh me popullsi të dendur dhe kanë imunitet të kufizuar natyror ndaj gripit të shpendëve për shkak të mungesës së ekspozimit historik, duke i bërë ata jashtëzakonisht të prekshëm ndaj infeksionit.

Në fillim të këtij muaji, ekipet hulumtuese të Antarktidës njoftuan se po merrnin masa shtesë si veshje mbrojtëse dhe maska kur punonin pranë shpendëve të detit për të parandaluar transmetimin e virusit shumë ngjitës në jetën e egër.

Jashtëqitja, pendët dhe sekrecionet respiratore të zogjve të infektuar përhapin gripin e shpendëve, kështu që virusi mund të përhapet shpejt nga ishulli i shpendëve në pjesën tjetër të rajonit të Antarktidës, duke rezultuar në shpërthime masive dhe vdekje masive të shpendëve.

Regjistruar edhe në vende të tjera

Pavarësisht se virusi strehohet kryesisht nga zogjtë, shpërthimi aktual ka prekur edhe gjitarët në tokë dhe në det.

Një vlerësim i rrezikut i publikuar në shtator nga Rrjeti Shëndetësor i Kafshëve të Egra të Antarktidës tregon se pulëbardha, pulëbardha, foka me gëzof dhe luanët e detit janë më të rrezikuar nga infeksioni HPAI. Fokat e gëzofit të Antarktikut (Arctocephalus gazella) në ishullin e shpendëve tashmë po përballen me rënie të popullsisë për shkak të mungesës së ushqimit që duket të jetë rezultat i rritjes së temperaturave të detit.

Kthimi i shpendëve nga migrimi i tyre në Amerikën e Jugut, ku ka një numër të madh të rasteve të HPAI, me siguri e sollën virusin në Bird Island.

Shpërthime të mëdha janë raportuar në Kili dhe Peru që kur HPAI mbërriti në Amerikën e Jugut dhe virusi është përhapur më shumë se 6.000 kilometra në vetëm tre muaj, duke ndjekur bregdetin e Paqësorit të Amerikës së Jugut deri në pikën e tij më jugore në Tierra del Fuego.

Më shumë se 20.000 luanë deti dhe më shumë se gjysmë milioni zogj deti kanë ngordhur vetëm në Peru dhe Kili si rezultat i HPAI H5N1. Ky virus është përhapur së fundmi në brigjet e Atlantikut të Argjentinës, me raste të luanëve të detit që janë zbuluar nga Tierra del Fuego në Buenos Aires.

A është e rrezikshme për njerëzit?

Edhe pse rosat e egra, pulëbardha dhe shpendët e bregut luajnë një rol kyç në ciklin e gripit të shpendëve në natyrë, virusi duket se është shumë lehtë i transmetueshëm midis llojeve të ndryshme të shpendëve. Nëse virusi është apo jo i dëmshëm për ta, varet nga lloji i virusit dhe lloji i shpendëve. Për shkak të aftësisë së tyre për të fluturuar në distanca të gjata – migrantët mund të përhapin lehtësisht viruse midis vendeve.

Një mënyrë e përhapjes së virusit është kur fermat e shpendëve vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me zogjtë e egër, gjë që mund të çojë në vrasjen e zogjve të shëndetshëm për të kufizuar shpërthimet e sëmundjeve. Infeksionet në shpendë shpesh shoqërohen me raste njerëzore.

Infeksionet e njerëzve me gripin e shpendëve janë shumë të rralla, megjithëse Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se aktualisht po kryhen studime për të identifikuar ndryshimet në virus që mund të ndihmojnë që virusi të përhapet më lehtë midis gjitarëve, përfshirë njerëzit.

Autoritetet po monitorojnë nga afër shpërthimet dhe ofrojnë këshilla dhe përditësime. CDC shpjegon se “rreziku aktual për publikun nga virusi HPAI H5N1 mbetet i ulët.”

Më shumë se 898 infeksione njerëzore me HPAI H5N1 janë raportuar që nga viti 1997, duke shkaktuar ndonjëherë sëmundje të rënda dhe vdekje. Kjo nuk do të thotë që HPAI H5N1 mund të përhapet mes nesh nga rastet njerëzore.

Viruset janë komplekse dhe siç raporton OBSH, “mirëmbajtja e transmetimit të viruseve nga njeriu te njeriu nga këto raste konsiderohet aktualisht e pamundur”. /KP/

Në trend Botë

Më shumë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Evropa
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Siguria kombëtare gjermane

Siguria kombëtare gjermane "e tensionuar", thotë ministrja e Brendshme e vendit

Evropa
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Kalo në kategori