LAJMI I FUNDIT:

Sëmundja e lëkurës impetigo shfaqet për shkak të larjes në det të ndotur

Sëmundja e lëkurës impetigo shfaqet për shkak të larjes në det të ndotur

Meqenëse është një infeksion bakterial sipërfaqësor i lëkurës, me prekje sëmundja transmetohet shpejt në pjesët e tjera të trupit, por edhe te njerëzit e tjerë

Reklama

Impetigo është një sëmundje infektive e shkaktuar nga bakteret stafilokoke ose streptokoke dhe fëmijët e vegjël janë veçanërisht të ndjeshëm.

Lëkura e tyre është më e ndjeshme, kështu që bakteret shumohen më lehtë, transmeton Telegrafi.

– Kur bëhet fjalë për streptokokun, më së shpeshti vjen nga anusi, ndërsa stafilokoku është më i zakonshëm në infeksionet që vijnë nga hunda.

Për zhvillimin e sëmundjes duhet të ketë një plagë të vogël në lëkurë, më shpesh një gërvishtje, të cilën fëmijët e prekin me gishta të ndyrë dhe zhvillohet infeksioni.

Gjatë muajve të verës, sëmundja shfaqet edhe te personat që lahen në det ose në lumenj, nëse uji është i kontaminuar me jashtëqitje.

Kryesisht shfaqet në fytyrë në zonën e hundës, gojës, në krahë dhe këmbë.

Nxehtësia, lagështia dhe prania e një ekzeme të lëkurës e predispozojnë shumë një person të zhvillojë impetigo.

Mund të shkaktojë komplikime shtesë nëse fëmijët prekin ose gërmojnë në këto plagë, duke përhapur infeksionin në pjesë të tjera të trupit, dhe në situata më ekstreme dhe të rrezikshme, infeksioni mund të përhapet në veshka ose fshikëzën.

– Kjo është arsyeja pse ndonjëherë kërkohet analiza e urinës, por për fat është një sëmundje që mund të trajtohet lehtë dhe relativisht shpejt me terapi. Zakonisht mjekët përshkruajmë kremra antibiotikë, dhe nëse është një infeksion i avancuar, gjithashtu përshkruajnë antibiotikë me bazë penicilinë.

Kujdes duhet treguar që lezionet e krustëzuara nuk duhet të hiqen me forcë.

Gjatë trajtimit, prindërit duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë higjienës së duarve dhe thonjve tek fëmijët për të shmangur komplikimet dhe përhapjen e sëmundjes.

Larja rutine e duarve me sapun dhe ujë të ngrohtë është një mekanizëm i rëndësishëm dhe efektiv për të parandaluar përhapjen e impetigos.

– Përveç kësaj, ata duhet të ziejnë peshqirët, ndërresat e shtratit, në mënyrë që lëkura të ketë gjithmonë kontakt vetëm me tekstile të pastra dhe të freskëta për të parandaluar transmetimin e infeksionit.

Një infeksion impetigo nuk është përgjithësisht i rrezikshëm dhe mund të shërohet plotësisht.

Larja rutine e duarve me sapun dhe ujë të ngrohtë është një mekanizëm i rëndësishëm dhe efektiv për të parandaluar përhapjen e impetigos.
Kujdes i veçantë duhet treguar për fëmijët e vegjël në ambiente kolektive ku përdorin sende të përbashkëta.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Shëndetësi
Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shëndetësi
Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Nutricion
Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Ushqim i shëndetshëm
A keni nevojë për më shumë gjumë?

A keni nevojë për më shumë gjumë?

Shëndetësi
Kalo në kategori